Velký kšeft s uprchlíky: Bakalova firma RPG Byty jedná s Ministerstvem vnitra o tom, aby běžence umístilo v bytech po hornících v Havířově. Ve hře je prý až 200 milionů ročně.

31.07.2015 09:15

Miliardář Zdeněk Bakala by mohl vydělat na uprchlících, kteří ve velkých počtech míří do Evropy. Jak zjistil deník Blesk, s ním spojená firma RPG Byty jedná s Ministerstvem vnitra o tom, aby běžence umístilo v bytech po hornících v Havířově. Ve hře je prý až 200 milionů ročně.

 
Prima kšeft s uprchlíky. A má ho prý Zdeněk Bakala

Společnost RPG Byty je dle zjištění Blesku největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. V České republice vlastní přes 40 000 bytů. Pro Bakalu, který je s firmou majetkově propojený, jde prý o výnosný byznys. Deník uvádí, že jenom loni firma vydělala téměř půl miliardy korun a vlastníci si z ní odnesli dividendu 261 milionů korun. S uprchlíky v nájmu by mohla být částka ještě vyšší.

V Havířově již firma RPG Byty spolupracuje s řadou neziskových organizací, jejichž prostřednictvím nabízí část bytů pro sociální bydlení. A nebránila by se ani uprchlíkům. „V případě, že by oni některé naše byty chtěli využít pro některé z jejich klientů, kteří už jsou tady v republice delší dobu, mají případně zaměstnání a jsou to lidé, kteří se tady v republice už nějak usadili, tak ta spolupráce by možná byla,“ uvedl pro Blesk mluvčí RPG Bytů Petr Handl.

Havířovskému magistrátu se případný příchod uprchlíků do města nelíbí, nemůže tomu však prý zabránit. „Snahy RPG jsme zaznamenali neoficiálně, samozřejmě se nám nelíbí, že k tomu nemáme co říci. S případným přílivem migrantů zaznamenáváme mezi obyvateli města značnou nespokojenost,“ řekla Blesku mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Na případná rizika plynoucí z ubytování uprchlíků ve městě poukazuje i šéf Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Roman Macháček. „Vzdělané uprchlíky jako výrazný problém nevidím. Ale další koncentrace sociálně slabých v bytech RPG navíc bez znalosti jazyka považuji za obrovský problém a riziko. Již dnes některé lokality připomínají spíše uprchlický tábor, nikdo nic neřeší a původní obyvatelé jsou naprosto frustrováni,“ varuje Macháček.

Zdroj

Diskusní téma: Velký kšeft s uprchlíky: Bakalova firma RPG Byty jedná s Ministerstvem vnitra o tom, aby běžence umístilo v bytech po hornících v Havířově. Ve hře je prý až 200 milionů ročně.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek