Ve městě Grenoble došlo k výbuchu v továrně, kde útočník odpálil několik plynových bomb. Na místě se našla islamistická vlajka.

26.06.2015 16:59

Na jihu Francie v pátek dopoledne došlo k výbuchu, který mohl souviset s činností islamistů. Ve městě Grenoble došlo k výbuchu v továrně, kde útočník odpálil několik plynových bomb. Na místě se našla islamistická vlajka.

Policie prý již zatkla jednoho podezřelého muže. Francouzský premiér Manuel Valls okamžitě nařídil zpřísnění bezpečnostních opatření na celém území. Do Grenoblu zamířl ministr vnitra. Útok přišel půl roku poté, co v Paříži islamisté vystříleli redakci časopisu Charlie Hebdo a zavraždili celkem sedmnáct lidí.

"Měl jsme strach, vyšel jsem ven, abych zjistil, co se stalo, ale nic jsem neviděl. Napadlo mne, že mají potíže v té chemické továrně, v životě by mne nenapadlo, že by tady mohl někdo spáchat atentát. Od té doby policie zablokovala silnice a my jsme v šoku," citoval server listu Le Figaro majitele hotelu vzdáleného 100 metrů od továrny. V češtině tuto informaci přinesla Česká televize.

Podle webu britského deníku The Telegraph se zajatý muž měl přiznat, že patří k Islámskému státu.

Informace v angličtině naleznete zde

Server deníku The Telegraph píše, že prezidentem společnosti, na kterou byl útok proveden, je íránský podnikatel Seifi Ghasemi. Íránský režim bojuje proti Islámskému státu.

Zdroje z místa hlásí, že zatčený útočník absolutně nekomunikuje s policií a nemá u sebe žádné doklady. Policie ho tedy prozatím nebyla schopna identifikovat. Policie také prozradila, že tělo zavražděného muže bylo nalezeno poblíž místa výbuchu, ale bez poznamenání tímto výbuchem. Je tedy možné, že mrtvý muž není pracovník továrny a jeho tělo bylo na místo dopraveno záměrně až po jeho smrti.

Může to být také jeden z útočníků, média totiž spekulují, že původně byli dva. Prozatím se tuto informaci ale nepodařilo ověřit. Tuto informací zmínil na krátké tiskové konferenci i francouzský prezident Francoise Hollande, který opouští jednání vrcholných představitelů EU a vrací se do vlasti. „Chápu, že převládají emoce, ale v tuto chvíli musíme také jednat,“ poznamenal francouzský prezident. Vzkázal také, že přední představitelé EU vyjádřili solidaritu s francouzským lidem.

Bezpečnostní expert Andor Šándor ve vyjádření pro Českou televizi ocenil, že francouzská policie uvolňuje k útoku tak málo informací. „Oni se poučili po tom útoku na časopis Charlie Hebdo,“ poznamenal. Osobně má za to, že útočník či útočníci zřejmě chtěli vyvolat mnohem větší výbuch, ale nepodařilo se jim to. Kladl si také otázku, zda mohl útočník či útočníci být původem z Francie, neboť z prostorem továrny byl či byli pravděpodobně obeznámeni. „Pravděpodobně se tam před tím pohybovali legálně.“ 

Útočníka zneškodnil hasič. Ministr prozradil jméno pravděpodobného atentátníka

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazenevue doplnil, že vyšetřování neustále probíhá a totožnost zadrženého pachatele se v tuto chvíli upřesňuje, pravděpodobně jím je Yacine Sali. Jde o muže, který už byl sledován kvůli radikalizaci, ale v jistou chvíli bylo sledování pozastaveno. „Také probíhá ověřování totožnosti oběti,“ oznámil ministr.

Šéf resortu poděkoval za rychlou neutralizaci útočníka a za práci policie i hasičů. Útočníka zneškodnil jeden z hasičů. Připomněl také, že teprve před dvěma dny francouzský parlament přijal nový zákon o tajných službách. Jejich kompetence byly posíleny, stejně tak byl v minulosti významně navýšen rozpočet tajných služeb.

„Je to nová zkouška, které je naše země vystavena. ... Soucítím s obětí tohoto dramatu, s nevinným člověkem, který byl hanebně sťat. Jsem zhnusen barbarstvím tohoto zločinu. Pachatel byl jednotlivec, který zřejmě žil v tomto regionu, tedy v Lyonu. Byl sledován v roce 2006, ale v roce 2008 jeho sledování nebylo obnoveno,“ prozradil dále francouzský ministr vnitra Bernard Cazenevue. Tím své vystoupení prakticky uzavřel, neboť je podle něj možné, že budou zadrženy ještě další osoby, takže by nebylo dobré je varovat přes média.

Britský The Telegraph doplnil k případu další informace. Zadržený útočník měl ženu a tři děti. Podle informací mu je asi 30 let. Dodejme, že solidaritu s francouzským lidem vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zdroj

 

Diskusní téma: Ve městě Grenoble došlo k výbuchu v továrně, kde útočník odpálil několik plynových bomb. Na místě se našla islamistická vlajka.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek