V Čechách začala cenzúra súkromných e-mailov.

18.02.2018 16:54

Pred niekoľkými dňami začala v ČR rezonovať kauza freemailového portálu Centrum .cz, ktorý sa rozhodol svojvoľne mazať užívateľom všetky maily, ktoré v sebe obsahovali odkazy na články z alternatívnych webov. So správou prišiel portál Aeronet.cz , ktorý ako prvý postrehol, že od 15.decembra 2017 prestali ľuďom prichádzať maily s odkazmi na jeho články.

Evidentne sa jednalo o cenzúru súvisiacu s prezidentskými voľbami, kedy sympatizanti prezidenta Zemana (hlavne staršia generácia a dôchodcovia) šírili medzi sebou články podporujúce Zemana práve prostredníctvom mailov.

.

Predohra

Séria zaujímavých článkov popisujúca fenomén reťazových politických mailov vyšla pár dní pred prepuknutím škandálu:

Úplně nová zbraň proti Kavárně. Co přinesly “řetězové” e-maily?
https://www.protiproud.cz/politika/3623-lid-versus-kontejner-drahosova-druzina-uz-mysli-na-odvetu-uplne-nova-zbran-proti-kavarne-co-prinesly-retezove-emaily-sedi-seniori-v-regionech-u-pocitacu-zakaz-prijde-hledejme-uz-ted-nove-cesty.htm

Řetězové e-maily využívají skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, říká Hampl
https://www.zvedavec.org/vezkratce/15132/

Okamžite sa objavili úvahy, že by bolo žiadúce šíriteľov takýchto reťazových mailov trestne stíhať…

E-mailové lži. Předvolební dezinformace psali a šířili lékař, advokát, důchodce nebo farmář (dlhý článok)
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dezinformace-e-mail-prezident-volby-drahos-zeman_1802090600_ogo

Zdroj informací je mi ukradený, říká autor masivně šířeného dezinformačního e-mailu (drsný rozhovor)
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/autor-dezinformacniho-textu-oldrich-lukas_1802080615_ogo

.

O pár dní neskôr prepukol škandál v súvislosti so zisteniami Aeronetu:

Víme první! Bakalův freemail Centrum.cz maže a blokuje od prosince minulého roku všechny emaily, které obsahují odkazy nebo zmínky o serverech české alternativy. Blokován je Aeronet, Parlamentní listy a další přibývají. Bakalova Economia zřejmě porušuje zákon Evropské unie o síťové neutralitě! Známe podrobnosti! (12.2.2017)
https://aeronet.cz/news/vime-prvni-bakaluv-freemail-centrum-cz-maze-a-blokuje-od-prosince-minuleho-roku-vsechny-emaily-ktere-obsahuji-odkazy-nebo-zminky-o-serverech-ceske-alternativy-blokovan-je-aeronet-parlamentni-listy/

Z článku a následnej diskusie vyplynulo, že firma Ekonomia patriaca kontroverznému českému podnikateľovi Zdeňkovi Bakalovi, a ktorá prevádzkuje portál Centrum .cz , sa rozhodla v tichosti zahadzovať všetky maily obsahujúce v sebe zmienku alebo odkaz na “mainstreamu” nepohodlné alternatívne weby.

Maily odoslané na adresy patriace centrum .cz , volny .cz a atlas .cz mizli bez stopy. Odosielateľovi došlo potvrdenie o úspešnom odoslaní mailu, prijímateľ však nič nedostal a správa neskončila ani v spame. Proste bola v tichosti zmazaná.

Tento proces sa označuje pojmom “tichá blokácia”, kedy je užívateľovi na nete v diskusii zablokované konto takým spôsobom, že on sám svoje príspevky stále vidí, ale nikomu inému sa nezobrazujú. Užívateľ sa tak naivne domnieva, že má slobodu prejavu a iba sa diví, prečo mu na komentáre nikto nereaguje a prečo na ne nedostáva žiadne pluská alebo facebookové lajky.

Z diskusie na aeronete vyplynulo, že blokovaný nie je iba aeronet, ale aj hromada ďalších alternatívnych webov, vrátane tak vplyvných portálov ako parlamentnilisty.cz alebo ac24.cz. Dokopy bolo zablokovaných 118 alternatívnych webov, pričom zoznam vychádzal zo zoznamu “konšpiračných webov”, ktorý zostavil pred rokom web konspiratori .sk a kde vyzýval zadávateľov reklamy, aby na tieto weby neumiestňovali svoju reklamu, s cieľom prevádzkovateľov priviesť k finančnému kolapsu.

Tu by som sa ešte zastavil. Zdôraznil by som, že ČESKÝ freemailový portál cenzuruje užívateľom poštu na základe SLOVENSKÉHO zoznamu, ktorý zostavila akási obskúrna slovenská neziskovka financovaná Sorosovými peniazmi.

Z diskusie na aeronete vyplynuli tiež ďalšie zaujímavé veci. Napríklad to, že blokované sú aj slovenské alternatívne weby (napríklad hlavnespravy.sk !) a že blokácia postihuje aj slovenské mailové portály centrum .sk a podľa všetkého aj pobox .sk.

.

Proti cenzúre sa zdvihla iba pomerne vlažná reakcia. Zareagoval portál Zvedavec https://www.zvedavec.org/pocitace/2018/02/7503-centrumcz-verolomne-nedorucuje-emaily-obsahujici-zminku-o-tzv-desinformacnich-webech.htm a Parlamentné listy https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lide-Zdenka-Bakaly-chteji-umlcet-ParlamentniListy-cz-Mame-vazne-informace-524210 . Ostatné weby zostávali zarážajúco ľahostajné.

Je možné, že niektoré weby mali vybudovanú ťažiskovú komunitu hlavne okolo Facebooku a Gmailu a tak sa ich prebiehajúca cenzúra českých freemailov nijak zásadnejšie nedotkla.

.

Zaujímavé tiež bolo, že počítačové weby Root.cz a Lupa.cz až prekvapivo obhajovali danú cenzúrnu situáciu, akoby sa nič až tak závažné nedialo. Jednoducho uzavreli tému, že weby boli zablokované kvôli tomu, že sa objavili na zozname webov rozposielajúcich spam.

Centrum.cz a Atlas.cz nedoručí odkazy na dezinformační weby, kvůli špatné reputaci je filtruje služba Virusfree
https://href.li/?https://www.root.cz/clanky/centrum-cz-a-atlas-cz-filtruji-zpravy-dezinformacnich-webu-filtraci-provadi-virusfree/

.

Pokračovanie prípadu:

V České republice byla oficiálně spuštěna cenzura za asistence slovenského neziskového sektoru. Freemaily Zdeňka Bakaly zrušily blokaci Parlamentních listů, ale emaily se zmínkami o Aeronetu a dalších serverech nadále potichu mizí. Právník odhaluje neuvěřitelné věci! (15.2.2017)

https://aeronet.cz/news/v-ceske-republice-byla-oficialne-spustena-cenzura-za-asistence-slovenskeho-neziskoveho-sektoru-freemaily-zdenka-bakaly-zrusily-blokaci-parlamentnich-listu-ale-emaily-se-zminkami-o-aeronetu/

V stručnosti, v článku je zdôrazňované, že súkromná firma nemá právo na základe akýchsi odsúhlasených Zmluvných podmienok porušovať práva užívateľov daných zákonmi, ústavou alebo dokonca medzinárodnými dohovormi (t.j. zákaz cenzúry, slobodu prejavu a právo občanov na informácie)

Tým pádom Economia zrejme jedná protizákonne a prípad by mohol mať teoreticky súdnu dohru, možno dokonca až pred medzinárodným súdom.

.

V reakcii na rozrastajúci sa škandál Economia zrušila blokáciu webu Parlamentní Listy (koniec koncov, je absurdné blokovať portál, na ktorom má blogy hromada českých politikov) a o dva dni neskôr zrušila aj blokáciu Aeronetu. Zostávajúcich cca 116 webov zostáva aj naďalej na blokačnej listine.

.

Zároveň sa objavil ďalší prípad cenzúry.

Internetový poskytovateľ ČD Telematika úmyselne blokoval užívateľom prístup na weby portálu AC24 , pričom užívateľom zobrazoval falošné hlásenie o tom, že web neexistuje.

ČD Telematika zahájila cenzuru AC24, přes jejich DNS servery se nikdo na alternativní server už nedostane! Servery Lupa.cz a Root.cz provozuje člověk, který studoval v Budapešti na univerzitě George Sorose a je členem správní rady Open Society Fund Praha!

https://aeronet.cz/news/cd-telematika-zahajila-cenzuru-ac24-pres-jejich-dns-servery-se-nikdo-na-alternativni-server-uz-nedostane-servery-lupa-cz-a-root-cz-provozuje-clovek-ktery-studoval-na-univerzite-george-sorose/

.

Moja poznámka:

Zdá sa, že po nástupe brutálnej Facebookovej cenzúry v Nemecku, kedy je Facebook nútený mazať všetky nepohodlné odkazy do 24 hodín, pod hrozbou 50 milión eurovej pokuty, prichádza na rad aj blokácia komunikácie cez e-maily.

Systém zrejme začína byť z popularity alternatívnych webov čoraz viac frustrovaný a uvedomuje si, že ignorácia ani diskreditácia už nemajú perspektívu na úspech.

.

Užitočné postrehy z diskusií pod článkami:

– blokácia momentálne prebieha tak, že maily poslané na centrum .cz, volny .cz a atlas .cz obsahujúce závadné slová (názvy alternatívnych webov) bez stopy miznú.

– maily poslané z centrum .cz na centrum .cz dorazia úspešne.

– rovnako úspešne dorazia maily odoslané z centrum .cz na iné portály

– maily poslané z Protonmail.ch na centrum .cz úspešne dorazia, aj keď obsahujú zakázané slová. Šifrovanie protonmailu tak zrejme komplikuje filtrom analýzu obsahu.

– úspešne dorazia aj maily, v ktorých je odkaz na alternatívny web vložený do wordovského súboru, namiesto linku v čistom texte mailu

– núdzové riešenia, ako obchádzať situáciu, ak by sa ďalej stupňovala, je posielať si informácie v zaheslovaných word dokumentoch a heslo priložiť k mailu v podobe obrázku.

– blokácia postihuje aj slovenské alternatívne weby a podľa všetkého postihuje aj mailové schránky centrum .sk a pobox .sk

– pokiaľ posielate adresátovi dôležitý mail, vyžiadajte si od neho vždy krátke potvrdenie o prijatí správy. Týmto spôsobom sa dá rýchlo zistiť, ak by pribudla cenzúra na ďalších weboch.

.

Môže sa hodiť do budúcnosti v rámci snáh o obchádzanie lokálnej cenzúry:

Článok aeronetu na tému VPN sietí:
https://href.li?https://aeronet.cz/news/navod-na-zachovani-soukromi-na-internetu-a-na-ochranu-pred-zachytavanim-komunikace-ze-strany-operatoru-cenzorskeho-uradu-a-tajnych-sluzeb/

Článok o obchádzaní internetovej blokácie:
https://href.li?https://365tipu.wordpress.com/2016/05/20/tip506-jak-prorazit-cenzorsky-firewall-bude-se-vam-hodit-az-babis-zacne-cenzurovat-internet/

Ako obísť fašistickú cenzúru webu (preklad ruského článku z roku 2014, link do diskusie)
https://www.hlavnespravy.sk/merkelova-s-obamom-sa-zhodli-internet-je-rozvratna-sila-je-potrebne-ho-cenzurovat/862895#comment-3016258150

4 typy anonymizérov (relatívne slabý článok)
https://href.li?https://www.zive.cz/clanky/4-zpusoby-jak-na-internetu-surfovat-zcela-anonymne/zapomente-na-anonymni-rezim/sc-3-a-184471-ch-104314/default.aspx#articleStart

Nejaké ďalšie tipy:
https://href.li?https://www.superuser.cz/it/programy-a-tipy-pro-anonymni-pohyb-na-internetu/

.

Mahátma Gándhí raz povedal:

“Najprv vás budú ignorovať, potom sa vám budú posmievať, potom s vami budú bojovať a napokon zvíťazíte”.

 

Zdroj

Diskusní téma: V Čechách začala cenzúra súkromných e-mailov.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek