Televizní noviny přinesly v sobotu rozsáhlou reportáž, o tom, že Brusel by rád zmultikulturnil evropský jídelníček jeho rozšířením rovněž o konzumaci brouků, broučků a o další havěť.

11.02.2018 09:56

A hned nám také reportéři představili celý vějíř lákavých úprav cvrčků, housenek či pavouků – od smaženic až po způsoby na kyselo i na sladko.

Komu by se po takovém kuchařském okénku - už dokonce i ve zpravodajství – nesbíhaly na jazyku sliny a nelitoval by, že televize umí leccos, ale vůni live přenést ještě ne?

Ti informovanější diváci však dobře věděli, že o žádnou novinku z Bruselu nejde.

Pokyn: Jezte brouky, zavelela Evropská komise už před více než dvěma lety a předcházela tomu i mediální kampaň, která se nám kupodivu – až na výjimky ZDE – vyhnula, takže pak před ostatními Evropany vypadáme, jako bychom proti „broukům 100x jinak“ něco měli.

Možná máme - předsudky, ale ty mohou padnout s prvním chřupnutím, které po zakousnutí uslyšíme, a je dost pravděpodobné, že pak už se budeme olizovat i za ušima. Proto bych byl k Nově shovívavý, že „starou vestu“ prodala jako fungl novinku. Dost možná to byl záměr. 

V době, kdy se mluví, že kvůli nevhodným volebním výsledkům nám hrozí odklon „od Evropy“, pak takováto propagace unijních snah o vyšší kvalitu stravování, je na místě. Lepší je přece vypečený evropský brouk (nebo z dovozu odjinud než z Ruska či Číny), než boršč a šašlik, kam nás naši předáci tlačí.

Dlužno však dodat, že nejvyšší nutriční přínos pro strávníka je ze živé, tepelně nezpracované havěti. 

Ideální řešení je konzumace hmyzu spolu s ovocem, to pak dochází k nevídané synergii. Někteří pěstitelé tuto možnost nabízejí už teď.

( -jdv- s využitím: superia.cz)

Dobrou chuť, a pryč s předsudky. Brusel to myslí dobře. 

Jen by měl pohlídat – a komisařka Jourová především - aby mražení brouci prodávaní v českých řetězcích, byli stejně prvotřídní jako ti, v Německu, aby nebyli plní chemie, a ti němečtí bio. Nemáme přece žaludky druhého řádu.