Tady je článek z ČRo, abyste si udělali představu, jak se manipuluje s lidmi, kteří neměli příležitosti získat základní ekonomické vzdělání.

03.01.2017 10:58

Na toto mě upozornil Phillip Janýr, který to nadšeně zveřejnil. Ten dobrý muž vůbec netuší, jak se počítá HDP. Každá katastrofa vždy přispěje k tomu, že HDP vzroste. A čím větší katastrofa, tím větší růst. - Proto je HDP "hrubý" - protože zahrnuje i obnovu zničeného. Obávám se, že tento dobrý muž takto žere i ostatní zprávy mediálního mainstreamu. Připomíná mi roli železničního inspektora, kterého krásně zahrál Vlastimil Brodský v "Ostře sledovaných vlacích". 

Tady je ten článek z ČRo, abyste si udělali představu, jak se manipuluje s lidmi, kteří neměli příležitosti získat základní ekonomické vzdělání: 

"Německá ekonomika díky uprchlíkům roste. V budoucnu to bude ještě víc, shodují se experti

Dodatečné výdaje způsobené přílivem uprchlíků působí v Německu jako stimul pro ekonomiku. Hospodářský růst země byl díky nim letos o 0,3 procenta vyšší. V příštích letech lze očekávat ještě pozitivnější vliv, napsal v pátek s odvoláním na odborníky web listu Die Zeit.

Ekonomiku oživovaly jak výdaje státu na běžence, tak spotřeba samotných migrantů. 

"Státní dávky pro uprchlíky působí jako malý konjunkturní program, neboť v konečném důsledku prospějí prostřednictvím zvýšené poptávky především německým společnostem a zaměstnancům," řekl prezident Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcel Fratzscher. 

Stát v souvislosti s přistěhovalci letos dodatečně vynaložil přibližně 20 miliard eur (přes 540 miliard Kč). 

Rostla také soukromá spotřeba. "Jednoduše proto, že kvůli větší imigraci je u nás více lidí, kteří v Německu utrácejí peníze," uvedl šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. 

Pozitivní dopad uprchlíků na výkon hospodářství se podle Fratzschera v příštích letech ještě znásobí. V dlouhodobém horizontu by jejich přítomnost mohla zvyšovat ekonomický růst o nejméně 0,7 procenta, a to současně s tím, jak se stále více migrantů začlení do trhu práce. Zatím tvoří běženci v Německu jen necelé jedno procento výdělečně činných osob."  viz zde 

...a to tu nejsou uvedeny výdaje na zajištění elementární bezpečnosti, o kterých se zvýší spotřeba domácností, dále výdaje na úklid rychlovlaků a opravu jejich vybavení atd. atd. A to vše poroste. A z daní daňových poplatníků. Pokud by se liberalizovala politika držby zbraní, vzrostl by HDP ještě mnohem víc. A naprosto závratně by rostl, pokud by se legalizovalo používání výbušnin v centru měst. 

Takže do Nového roku – co nejvíce vlastního rozumu, co nejméně se nechat zblbnout a k tomu to hlavní: Učit se, učit se, učit se. Rok 2017 si to zaslouží a bude to i potřebovat!

 

Radim Valenčík

Diskusní téma: Tady je článek z ČRo, abyste si udělali představu, jak se manipuluje s lidmi, kteří neměli příležitosti získat základní ekonomické vzdělání.

Datum: 03.01.2017

Vložil: Cleo

Titulek: Pane jo,

to je ale pablb...

Přidat nový příspěvek