Shinzó Abe se svou LDP (Liberálně demokratická strana) jednoznačně vyhrál předčasné volby.

26.10.2017 14:40

„Tuhle zemi budeme chránit až do konce“ (LDP)

Japonský premiér Abe v září tohoto roku vyhlásil předčasné volby, které proběhly v neděli 22.10.2017. Důvodem je narůstající potencionální nebezpečí ze strany Severní Koreje a proto se rozhodl pro nový mandát.

Jeho oblíbenost prudce klesla v létě tohoto roku, kdy byl obviněn z následujících skandálů:

  • Byl obviněn z využívání svého vlivu na pomoc příteli pro otevření nové souktomé univerzity – tvrdí, že je nevinen

  • Byl obviněn z vazeb k ultra-nacionální škole, kterýž pozemek byl prodán vládou za zlomek skutečné hodnoty - tvrdí, že je nevinen

  • Chtěl změnu v poválečném mírovo-obranném zákonu, formální uznání vojska v ústavě

  • Představil široce kritizovaný proti-teroristický zákon

V té době klesla jeho oblíbenost o více než 30%, ale opět jí nabyl v září, protože se rozhold konat kvůli nebezpečí ze strany nevyzpytatelné Severní Koreje. 

Je rozhodnut vyřešit tento konflikt a pokusí se získat souhlas od co nejvíce lidí. V této věci je pro něj nejdůležitější silná diplomacie. Jeho silným koaličním partnerem je starostka hlavního města Tokio Yuriko Koike se svou stranou Naděje, ale také může být v budoucnu jeho silným soupeřem.

Z 475 křesel získala LDP 284, s takovou převahou je možné změnit konstituci vytvořenou USA v roce 1946

Hlavním bodem změny bude zajisté č. 2 - Japonsko odmítá válku a užívání ozbrojených sil jako prostředek vyřizování si účtů s ostatními zeměmi a udržení míru.

O dalších krocích Abeho nové vlády Vás budeme informovat.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-asia-41329669

Abeho LDP vyhrála s převahou skoro 2/3 oproti jiným stranám. (zdroj https://www.huffingtonpost.jp/2017/10/19/japan-general-election_a_23248359/)

Levice má v Japonsku silný vliv, protože využila svého vlivu a strachu lidí z konce druhé světové války, kdy začala se silným propagováním neválečných konfliktů a mírových dohodod. Spousta lidí byla vyděšena, že pokud by Japonsko mělo vlastní armádu a mohlo zasahovat ve válkou zasažených oblastech, tak by na něho mohl někdo opět shodit atomové bomby. Díky vlivu na vzdělávací systém a média se této skutečnosti bojí Japonci i dnes a tuhle situaci se snažím premiér Abe změnit.

 

 

Tereza Brussová

Diskusní téma: Shinzó Abe se svou LDP (Liberálně demokratická strana) jednoznačně vyhrál předčasné volby.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek