Rudé gardy do vesnic a na periferii, aby šířily multikulturní osvětu a školily obyvatelstvo, jak špatně volilo prezidenta?

31.01.2018 15:02
  • Rektor Univerzity Palackého v Olomouci měl prý vždycky za to, že by měly být české univerzity aktivnější ve veřejném životě. Po prezidentských volbách začalo jeho přesvědčení sílit.
  • Společně se svými kolegy došel k tomu, že je třeba z pozice univerzity přispět k zakopávání příkopů ve společnosti tím, že škola nabídne pomoc nebo radu lidem, kteří to potřebují, mimo univerzitní prostředí.

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci měl prý vždycky za to, že by české univerzity měly být aktivnější ve veřejném životě. Po prezidentských volbách začalo jeho přesvědčení sílit.

"Ukázalo se, že společnost je rozpolcená. Jako historik vím, že to do budoucnosti zpravidla nevěstí nic dobrého. Je to jev, který má tendenci vyhrocovat se," říká profesor Jaroslav Miller.

Společně se svými kolegy došel k tomu, že je třeba z pozice univerzity přispět k zakopávání příkopů ve společnosti tím, že škola nabídne pomoc nebo radu lidem, kteří to potřebují, mimo univerzitní prostředí. Už po říjnových sněmovních volbách proto začal postupně přivádět k životu nápad na založení takzvané terénní univerzity, který nyní získává jasnější obrysy.

V průběhu letoška bude jeho škola vysílat do regionů dobrovolníky z řad studentů práv, medicíny nebo třeba sociologie, aby lidem pomohli řešit jejich existenční problémy nebo jim nabídli kvalitní informace − například o migraci nebo Evropské unii a o tom, jaké má dopady na jejich životy.

Vzhledem k poloze školy se chce Miller zaměřit na působení v, zjednodušeně řečeno, moravských Sudetech. Pro svůj plán se ale snaží získat i rektory jiných univerzit napříč republikou nebo různé neziskové organizace a iniciativy.

 
 

"Protože jsem dítě Sudet, vím, jak vypadá život v zapadlých vesnicích a jak je často problematický. Stačí se jen podívat na mapu exekucí a vidíte, že jsou to regiony jimi nejvíce postižené. Problém je, že v části země se mají lidé relativně dobře, ale blahobyt nezasáhl republiku rovnoměrně," popisuje Miller.

Podle něj by teď měly být univerzity bojovníky "v první linii" ve snahách zabránit rostoucímu rozštěpení společnosti.

Dobrovolníci se už začali Millerovi sami hlásit. Poté co zveřejnil výzvu na sociálních sítích, ozvala se jich prý zhruba stovka. "Nejprve určíme témata, která jsme schopni pojmout, a na základě nich budeme hledat dobrovolníky jak uvnitř univerzity, tak mimo. Klíčovou roli by měly hrát studentské spolky, které oslovíme," vysvětluje rektor olomoucké univerzity s tím, že celou akci zaštítí prorektor pro komunikaci a lidé z vedení fakult. Škola teď bude oslovovat starosty nebo domy seniorů v obcích a vesnicích a řešit s nimi způsoby zapojení a témata. "Chceme nabídnout pomoc, ne poučování. Sám jsem žil a žiji na vesnici a vím, že realita není tak vyhrocená, jak se někdy může na sociálních sítích zdát," říká rektor, který v úterý zahájil své druhé funkční období, když společně s jedenácti dalšími šéfy a šéfkami univerzit převzal v Karolinu od ministra školství Roberta Plagy jmenovací dekret.

 
Co dělí Česko na "zemanovskou" a "nezemanovskou" část? Jen sociodemografie jako vysvětlení nestačí. Skutečně nejhlubší dělítko možná vede mezi...

O tom, zda něco podobného jako olomouckou terénní univerzitu zavedou i jiné školy, bude podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy jednat brzy na svém zasedání Česká konference rektorů. Dodává, že jeho škola má pro letošek program nabitý akcemi pro veřejnost, protože slaví své 670. výročí a zároveň 100 let od založení republiky.

Rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková zase míní, že její škola už funkci služby pro veřejnost plní dobře. "Ale uvidíme, třeba se naši studenti budou chtít zapojit. Nechala bych to na nich," říká.

Podle politologa Tomáše Lebedy sehrála v prezidentských volbách roli právě "periferie" − voličstvo z menších měst a vesnic, které se podařilo Miloši Zemanovi oslovit. "Pokud se liberálně smýšlejícím lidem z velkých měst nelíbí volební chování zbytku země, musí vážně přemýšlet, zda bohatství nejde přerozdělovat rovnoměrněji," komentuje pro HN povolební rozčarování části společnosti Lebeda.

Zdroj

 

Q.S.

Já bych panu profesorovi poradil jak přestat rozdělovat společnost:

Například přestat s politickým aktivismem a zneužíváním akademické půdy a studentů k šíření protinárodních tézí a globalizační multikulturní propagandě.

Jsem také dítě Sudet a upřímně za sebe říkám: "Nemám zájem o školení naprogramovaných mládežníků. Tento aktivismus a propaganda už se nebezpečně začínají blížit poměrům v Německu 30.let a třeštění po roce 1948. Neurážejte nás a nedělejte z lidí nesvéprávné pitomce!"

Nerad bych dopadl jako tenhle pán...který už je plně integrován do vaší "reality"...

Dodatek:

Nebyl to právě rektor olomoucké univerzity, který vyplácel finanční odměny studentům za pomoc při pašovani ilegálních imigrantů na Balkánské stezce?

Za povšimnutí stojí také orwellovský slovník: "Problém je, že v části země se mají lidé relativně dobře, ale blahobyt nezasáhl republiku rovnoměrně".

On nás všechny zasáhl blahobyt na dluh. A někdo to bude muset zaplatit, víte pane profesore... Kolik že k dnešnímu dni činí zadlužení pravdolásky?

1 743 923 320 000?

 

Diskusní téma: Rudé gardy do vesnic a na periferii, aby šířily multikulturní osvětu a školily obyvatelstvo, jak špatně volilo prezidenta?

Datum: 01.02.2018

Vložil: Jenny

Titulek: Absolventi "žvanivých věd"

Sice ještě nepřeložili ani stéblo, ale studují to nejdůležitější, co je k životu potřebné. Dát jim do ruky lopatu, vypíchnou si oko, ale zato každého poučí, jak správně ideologicky s tou lopatou nebo vidlemi zacházet.

Datum: 01.02.2018

Vložil: fa

Titulek: EXOT

video - kde jste vzali toho vypatlaného feťáka?

Datum: 01.02.2018

Vložil: Jenny

Titulek: Re: EXOT

Demokracie prý zvolením M. Zemana zemřela, ale na rozdíl od prezitenta vypadá jak v posledním tažení on. Možná už není mezi námi.
To je fakt ukázkový představitel "pravdy a lásky". :-)

Datum: 31.01.2018

Vložil: milda

Titulek: sérešjúgend

To je ohromné a k popukání... Sorosjugend se již rojí a bude své rodiče a prarodiče poučovat dle notiček Open Found Society...nelekněte se, budou-li do vás tlačit co je gender a co ne! katolíci by si měli uvědomit, že podle Sorosjugend není Bůh TEN, nýbrž TO... i bude se velebit Západ, ráj toť napohled, bude se velebit USA, země bránící mír humanitárním bombardováním po celé planetě, budou se velebit uprchlíci, umělci, Drahoš, kavárna....

Datum: 31.01.2018

Vložil: jenda

Titulek: chacha

Studenti kteří mají vypláchnuté mozečky nás budou poučovat?Dlouho jsem se tak nezasmál,Až mě přijde nějaký spratek něco vysvětlovat tak hned dostane jednu po čumáku

Datum: 31.01.2018

Vložil: ostravačka

Titulek: Schválně si to přečtěte!

Univerzita v Olomouci a i jiné zahájili poučování blbých voličů Zemana na severní Moravě co si mají myslet a následně koho volit.Pan rektor zapomněl, že existuje Slezská univerzita a že nemá lézt na cizí dvorek.Několik let jsem žila v Karviné a garantuju mu, že jeho studenti dostanou od blbých chacharů po tlamě. To si nedovolili ani komunisti takovou drzost, Mamula tam sice vládl tvrdou pěstí, ale ostravsko se zásobovalo přednostně, protože haviři se nebáli dát najevo svůj názor.

Datum: 31.01.2018

Vložil: PP

Titulek: nářadí s sebou

Já pocházím ze Severu Čech, tady kdyby začali kvákat něco o Sudetech, dostanou takovou nakládačku a nádavkem vidle zapíchlé do prodloužených zad, že se možná zastaví až u vás na Severní Moravě. No, dobré bude, že nářadí si přinesou s sebou

Přidat nový příspěvek