Ropa Islámského státu je dovážena do tureckého přístavu Iskendrun, odkud ji vyváží tankery syna tureckého prezidenta Bilala Erdogana. A další "zajímavosti".

26.10.2015 16:23

Podle iráckých zpravodajských činitelů a amerických činitelů teroristická organizace Islámský stát vydělává měsíčně 50 milionů dolarů na prodeji ropy z polí, které má v Sýrii a Iráku pod kontrolou. A co je ještě zajímavější, rok amerického bombardování tento obchod nedokázal zastavit. Zpráva agentury AP popisuje sofistikovanost celé sítě a také zmiňuje, že se prodeje účastní i některé státy.

Washington podle zprávy v současné době hovoří s regionálními vládami o importu energetické infrstruktury na území ISIS v Sýrii, jde konkrétně o vybavení pro převoz a energetickou produkci a pročišťování. Nejmenovaný americký diplomat řekl, že mezinárodní hráči v regionu buď záměrně nebo nezáměrně prodeji ropy pomáhají a nazval management teroristů „čím dál víc složitějším“ - něčím, co „organizaci pomohlo zpomalit poškození infrastruktury následkem bombových útoků.“

Podle čtyř iráckých zpravodajských činitelů Islámský stát prodává nezpracovanou ropu pašerákům se slevou, někdy za 35 dolarů a v některých případech i za deset dolarů za barel. Pašeráci ropu prodají prostředníkům v Turecku, odtud se ropa pašovala prostřednictvím obrovských tankerů, dnes se ale pašuje malými tankery.

Celá organizace podle iráckých činitelů vydělává 40 - 50 milionů dolarů měsíčně, v Sýrii denně vytěží 30 tisíc barelů, v Iráku 10 až 20 tisíc. Člen Iráckého parlamentního výboru pro energetiku Ibrahim Bahr al-Oloum řekl, že většina irácké produkce není prodána, ale poslána do Sýrie do rafinérií pro palivové produkty. 

Ministerstvo financí teroristů uvádí, že v sprnu 2015 prodal Islámský stát ropu ze Sýrie v hodnotě 46,7 milionu dolarů, podle oficiální zprávy má v Sýrii 253 vrtů, z toho 161 operačních, které provozuje 275 inženýrů a 1107 zaměstnanců.

A co je ještě zajímavější, jistí iráčtí činitelé tvrdí, že některé ropa byla propašována do iráckého Kurdistánu. Jak jsme několikrát uváděli, některá ropa Islámského státu byla rafinována v rafinériích patřících firmě Nokan Group, která patří rodině prezidenta iráckého Kurdistánu Masúda Barzániho. Kurdská vláda v Iráku vše odmítá, ačkoliv má dlouhý záznam nelegální těžby ropy, kterou pak prostředníci prodávají do Izraele. Už několik měsíců také kolují zprávy, že ropa ze Sýrie je dovážena do tureckého přístavu Iskendrun, odkud ji vyváží tankery syna tureckého prezidenta Bilala Erdogana. To byl možná jeden z důvodů, proč turecký prezident sjednal vybudování ropovodu z Kurdistánu do Turecka.

Otázkou zůstává, zda tento nelegální obchod nesráží mezinárodní ceny ropy, za viníka nízkých cen je prozatím označena vysoká produkce.

Zdroj

Diskusní téma: Ropa Islámského státu je dovážena do tureckého přístavu Iskendrun, odkud ji vyváží tankery syna tureckého prezidenta Bilala Erdogana. A další "zajímavosti".

Datum: 26.10.2015

Vložil: Quintus

Titulek: Je to bratrstvo opičí pracky za nálepkou lidských práv a spol...

které krade ropu iráckým a syrským obyvatelům.
Jedou v tom kromě tureckých politiků také společnosti a politici EU, USA...
Jen připomínám kořist madam Albrightové v podobě kosovských telekomunikací a generála Wesleyho Clarka
https://byznys.lidovky.cz/americti-politici-skupuji-podniky-v-kosovu-fe9-/firmy-trhy.aspx?c=A120822_134317_firmy-trhy_rka
https://ekonomika.idnes.cz/albrightova-odprodala-kosovskeho-operatora-a-vydelala-tak-miliony-1fd-/eko-zahranicni.aspx?c=A110119_220827_eko-zahranicni_ts
https://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1151024-exministryne-albrightova-skupuje-v-kosovu-klicove-podniky

Přidat nový příspěvek