Rakousko zadrželo vojáky USA, nelegálně vezoucí zbraně na Ukrajinu.

30.07.2015 09:15

V souvislosti s cestou amerických vojáků byly uvedeny do pohotovosti na letišti Schwechat bezpečnostní síly. Skupina amerických vojáků, která cestovala na Ukrajinu, měla sebou armádní zbraně, ale bez potřebných povolení. Rakouská policie musela zasáhnout a vojákům USA zbraně odebrala.

Státní zastupitelství v Korneuburgu již zahájilo vyšetřování podle zákona o válečném materiálu, potvrdil pro Kurier mluvčí úřadu Karl Schober.

Devět amerických vojáků cestovalo z Washingtonu na Ukrajinu. "Ale, protože měli problém s navazujícím letem, po mezipřistání ve Schwechatu museli opustit tranzitní prostor," řekl plukovník Michael Bauer, mluvčí ministerstva obrany.

Přitom při opětovné kontrole jejich zavazadel byly bezpečnostní službou objeveny americké útočné pušky M16 a pistole. Protože šlo o nelegálně převážené zbraně tak byly zabaveny a američtí vojáci byli předvedeni k výslechu. Americké velvyslanectví je okamžitě vzalo pod svou ochranu.

Jak se později ukázalo,  američtí vojáci neobdrželi požadované schválení vojenského pobytu na cizím území.

"Ministerstvo obrany a ministerstvo zahraničních věcí může pobyt povolit ve zvláštních případech, například  při průjezdu cizích vojenských sil. Nebo pro mírové operace, mezinárodní cvičení nebo podobné. Američany, ale nebyla žádná taková žádost dodána," uvedl Michael Bauer, mluvčí ministerstva obrany.

Je to běžná praxe, neboť Rakousko je tranzitní zemí. Bauer potvrdil, že nyní se jedná měsíčně o velké množství podobných žádostí.

Pokus amerického velvyslanectví získat dodatečně schválení byl zamítnut z právních důvodů. Místo toho, aby vojáci pokračovali v cestě na Ukrajinu, jsou na cestě domů do Washingtonu. Dokonce i jejich zbraně, které měli dovoleno vzít si sebou zpět potvrdil advokát Schober.

Zdroj

Diskusní téma: Rakousko zadrželo vojáky USA, nelegálně vezoucí zbraně na Ukrajinu.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek