Pro samé ohledy nezapomínejme na zdraví.

30.08.2017 12:51
Jsem jeden z té drtivé většiny dětských lékařů, kteří jsou jednoznačně pro plné očkování. Naprosto jednoznačně. Mám k tomu ze své několik desetiletí dlouhé praxe mnoho důvodů.
 

A jsem poněkud alergický na neustálé útoky proti našemu očkovacímu systému, který naprosto jednoznačně patří k nejlepším na světě. Klíčovým důvodem úspěchu systému je vedle kvalifikovaných lékařů a špičkových vakcín vysoká míra „proočkovanosti“. Kdyby bylo očkované každé druhé dítě (pro příklad), celý systém by byl dramaticky méně výkonný.

To je fakt, to není politická deklarace.

Máme propracovaný mechanismus, podporujeme nejkvalitnější a nejbezpečnější vakcíny. Díky soustavnosti systému se v naší vlasti podařilo řadu nemocí v podstatě vymazat z mapy. Ano – dorazily jiné, proti kterým žádná vakcína nepomůže a které mají charakter epidemie. Příklad? Na české děti skutečně nebezpečně útočí obezita, nedostatek pohybu, pochybná strava a řada dalších „moderních“ (a o to záludnějších) nemocí. Mluvím o nemoci v souvislosti s obezitou, nedostatkem pohybu a nevhodnou stravou a skutečně to není přehnané. Když jsem v polovině sedmdesátých let studoval a začal se specializovat na pediatrii, byl výskyt cukrovky v dětském věku (a to cukrovky prvního i druhého typu) něčím naprosto výjimečným. Skoro exotickým. Dnes je to onemocnění, u kterého mezi dětmi a pubescenty lze hovořit opravdu o epidemii.

Ale zpět k tomu očkování. Kdybychom si srovnali mediální pozornost těch zcela ojedinělých případů, kdy opravdu očkovací vakcína měla zjevný a nesporný vliv na zhoršení stavu dítěte, s pozorností k takovým drobnostem, jako vymýcení či zásadní omezení dětské obrny, tuberkulózy, černého kašle, záškrtu, tetanu, planých neštovic či spalniček, došli bychom určitě k velmi jednoznačnému zjištění. Pozornost věnovaná problémům je mnoho a mnohonásobně vyšší. Přičemž plané neštovice či spalničky jsou sice v drtivé většině případů zvládnutelné i bez očkování, avšak v naší populaci plné poruch imunity to již dávno neplatí nijak absolutně. Nenechme se ukolébat tím, že lékařská věda i praxe zvládne věci dříve nemyslitelné. V mnoha případech jsou možnosti lékařů omezené.

Moderní člověk pochybuje o všem a vždy. Ostatně to je jedna z vlastností, která naší civilizaci odlišuje od civilizací jiných. My pochybujeme a udělali jsme z práva pochybovat a šířit své pochybnosti možná to nejzákladnější lidské právo. Podívejme se třeba do nyní často diskutovaného islámského prostředí. A porovnejme naši svobodu pochybovat se svobodou pochybovat třeba v arabských zemích. A netýká se to zdaleka pouze náboženské oblasti. Týká se to všech oblastí.

Čili opravdu nechci ani náznakem zpochybnit právo kohokoliv pochybovat o očkování a jeho smyslu. Nechci vůbec podrývat možnost pochybovat o konkrétních vakcínách, klidně jsem připraven diskutovat o tom, nakolik by měl zdravotní systém tolerovat odchylky a volby jiných konkrétních preparátů a jejich kombinací. Ale jako dětský lékař občas nutně narážím na problém, který se pokusím popsat.

Drtivá většina autorit (a nejsou to autority placené „farmaceutickou lobby“ ani zapletené do nějakých „spiknutí“, kterých jsou plné tak zvané alternativní weby) říká vcelku jednoznačně a bez větších pochybností, že očkování je v podobě, jakou jsme vytvořili v České republice, efektivní a jde o nejlepší možnou praxi. Co mám jako dětský lékař dělat, když mi do ordinace přijdou rodiče, kteří očkování odmítají z důvodů, o kterých jednoznačně vím, že jsou pofidérní a založené na nepravdivých informacích? Klasicky třeba kvůli náboženským (i když tady bych spíše řekl „sektářským“) důvodům?

Jinými slovy – kde končí svoboda rodiče rozhodovat za dítě, což v této souvislosti ale znamená něco jiného, než to, zda bude hrát toto dítě hokej nebo počítačové hry. Jaká má být svoboda rodiče riskovat zdraví svého dítěte? Nakolik se svoboda pochybovat může přenést do svobody vystavovat jinou osobu (i když vlastní dítě) riziku?

Samozřejmě si nedokážu představit, že by měly být tato děti nuceny k očkování nějakým „násilím“. Ale možná by alespoň média při referování o nějakém příštím případu komplikací spojených s očkováním (na nulu se nelze dostat nikdy), mohla sáhnout do vlastního svědomí a přistoupit k věci s nějakou mírou odpovědnosti. To tedy znamená zasadit informaci důsledně do kontextu.

P. S. Proč jsem si vzpomněl na toto téma právě nyní? Když jsem hledal něco úplně jiného, připomněl jsem si případ jeden a půl leté Elišky z Hodonína. Na začátku listopadu loňského roku „otřásl“ sdělovacími prostředky a hlavně sociálními sítěmi. Eliška zemřela po očkování! Tak to znělo sborem. A pravda? Očkování bylo jako příčina smrti vyloučeno, zato matka holčičky upadla do vážného podezření, že na smrti měla podíl. Pokračování smutné kauzy (například, zda se podezření vůči matce potvrdilo) jsem už nenašel. Ale bojím se, že naprostá většina lidí má tento případ někde v hlavě uložený jako další doklad o zlovolnosti očkování.

 
 
 
 
 
Q.S.
 
Mám poněkud jiný názor než autor článku, ale nevidím důvod, proč by tu nemohl být. Autor v nevůli k očkování vidí sektářství, konspirační teorie alternativních webů a další obskurní důvody. Jeho edukace, dlouholetá praxe a náhled na svět ho vede do zcela opačné pozice než lidi /včetně lékařů a odborníků/, kteří vůči očkovacímu byznysu mají /podle mne oprávněné/ pochybnosti. A to zejména vůči přísadám ve vakcínách, které prokazatelně mají negativní zdravotní následky. Tvrdit, že jsou to výmysly, konspirační teorie atp. problém nevyřeší, ale takový postoj je ... jak to říct....?!
Vedou nějaké důkladné studie a dlouhodobé výzkumy efektivity očkování autora článku k tvrzením, že vše je dokonalé, vakcinace jsou účinné atd.
Tvrzení, že  farmaceuticá lobby si neplatí své odborníky a lékaře k prosazování odbytu svých produktů /že vlastně zdravotní systém neovlivňuje/ je spíš politickou proklamací než realitou.

Diskusní téma: Pro samé ohledy nezapomínejme na zdraví.

Datum: 30.08.2017

Vložil: slunko

Titulek: Článek

prostě o ničem - jakási zaplacená plastelína.

O problémech dětí po očkování se už bohužel zančná část obyvatel přesvědčila, včetně mě, to že jsem to nijak nerozmazávala a že to není nejspíš nikde nahlášeno, protože se naštěstí díky homeopatii po několika letech podařilo opět vrátit ke zdraví ( alespoň podle dnešních měřítek) a něco se spravilo časem samo a nebylo to tak závažné, neznamená, že hodlám svým dětem přidělávat problémy do vyššího věku.

O vymýcení důležitých nemocí lze s úspěchem pochybovat, stačí si jen shlédnou videa a přečíst články, protože prostudovat spoustu vědeckého materiálu asi každý nezvládne, ale autoři ano. Konečně, když tomu kdokoliv nevěří, může si ověřit ty zdroje, co jsou v knihách a odkazech - pokud zpochybní vědecké studie a oficiální statistiky o poklesu výskytu onemocnění ještě před očkováním... ale opakovat to jediné, co se do dnešního maistreamu a lékařských, leckdy nevymáchaných úst, vejde je neustále opakovaná lež, nikým nezdokumentovaná - maximálně kousek grafu, opravdu malý, aby tam nebyl pokles, znatelný v dlouhodobějším horizontu, případně náhlá zvýšení naopak komplikací nemoci po zahájení očkování. Prostě spleskané cosi, co nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Problém je v tom, že ti co dnes odhalují pravdu o očkování, mu kdysi věřili a tvrdým dopadem na realitu začali zjišťovat, jak se věci mají.
Stejně tak nenabízí alternativu jedovatým vakcínám korporací - když ji bude moci nabídnout, nebude totiž nutno manipulovat s informacemi - hlavně, že máme skvěle fungující systém očkování... ha, ha, ha - jedovatými vakcínami? To má rodiče ukolébat...

A proč se očkuje i proti nemocem, proti kterým celkem není důvod... to jsme se opět nedověděli - že by "autor" zapomněl na tak podstatnou věc? Protože by koncerny neměly dostatečný zisk, ne že by děťátko umřelo na plané neštovice.
Pokud stát přehlíží poškození zdraví dětí vakcínami, pak nemá právo rozhodovat o dítěti na úkor práv rodiče.

Docela by mě zajímalo, jak to údajně mělo být s tou holčičkou, pokud vůbec existuje... je zvláštní, že autor nakousne něco, co mu má argumentačně pomoci a nedokončí, ale kdo ví, co by si vycucal z prstu - když si klidně vycucává z prstu, že náš systém očkování je skvěle propracovaný...

Tohle celé je na objednávku, kdy se snaží "odpovědět" na nedávno publikované video:

https://www.nwoo.org/2017/08/26/dr-suzanne-humphries-prednaska-o-ockovani-nemocech-a-zdravi/

a snaží se u toho vypadat odborně. Ale argumentačně tak silně pokulhává, že to je tragické srovnání. Ale peníze za to asi dostal - tak co, by se nepochlapil, že.

Jen bylo potřeba to dostat do alternativy - aby to vypadalo, že tam patří a hájí zájmy lidí. Nemyslím si, že lidé na takovouhle boudičku skočí, když si hledají informace jinde, tak asi dokáží prohlédnout, ale možná bych zapochybovala, jestli je nutno docela nabitý prostor zaplňovat ještě i tímto.

Datum: 30.08.2017

Vložil: slunko

Titulek: Re: Článek

Nechci se dotknout nikoho takového jména...

Ale poněkud "jméno" autora napovídá o kvalitě článku - nepředpoklám, že je autentické.

Přidat nový příspěvek