Podle nového zákona, který začne platit od července 2018, muže být muž obviněn ze znásilnění dokonce i tehdy, když žena sice neodmítne, ale nevyjádří „výslovný souhlas“.

21.12.2017 11:12

Ve Švédsku byl přijat zákon o „sexuálním souhlasu“, který se týká také manželství. Muži budou potřebovat „vyslovený souhlas“ ženy k pohlavnímu styku, v opačném případě jim hrozí obvinění ze znásilnění. Kvůli případným sporům bude nejlepší písemný souhlas.

Švédská rudo-zelená vláda zpřísnila předpisy týkající se znásilnění a sexuálního násilí. Podle nového zákona, který začne platit od července 2018, muže být muž obviněn ze znásilnění dokonce i tehdy, když žena sice neodmítne, ale nevyjádří „výslovný souhlas“.

„Bude to muž, kdo bude muset aktivně usilovat o souhlas ženy. A pokud ho neobdrží, bude nucen zanechat dalších pokusů. Jinak mu hrozí, že bude obviněn ze znásilnění, a to dokonce i v případě, když ženě nevyhrožoval nebo vůči ní nepoužil fyzické násilí. Ústní souhlas sice stačí, ale pokud si chce být někdo jistý, měl by získat souhlas písemný,“ uvádí deník Augsburger Allgemeine.

Nový zákon, který se týká všech druhů svazků, manželství i krátkodobých, případně náhodných, se setkal s kritikou švédských právníků.

„Každý přece ví, že není možné před každým pohlavním stykem s partnerem vyjednávat o jeho průběhu. Nikdo to nedělá, a právě to požaduje nový zákon. To není reálné,“ varuje předsedkyně Svazu švédských advokátů Anne Rambergová.

 

Zdroj: thelocal.se, augsburger-allgemeine.de

 

Q.S.

Akt by měl proběhnout nejlépe v některé advokátní kanceláři za přítomnosti právních zástupců zůčastněných plus svědků. Žádoucí by bylo i pořízení obrazového záznamu k archivaci.... Nebo využít možností EET a řešit online...

Diskusní téma: Podle nového zákona, který začne platit od července 2018, muže být muž obviněn ze znásilnění dokonce i tehdy, když žena sice neodmítne, ale nevyjádří „výslovný souhlas“.

Datum: 21.12.2017

Vložil: Robo

Titulek: pozmeňovací návrh

Výborne si to doplnil, Biela Voda.
Až ten za-KON príde aj k nám, tak tieto pozmeňovacie návrhy budú iste prijaté s nadšením.
Len pozor, svedkovia musia mať to správne uvedomenie, najlepšie ak na to budú mať eurocertifikát.

Přidat nový příspěvek