Overtonovo okno na Novinkách.cz

09.09.2017 10:44

Teorie oken spočívá v tom, jak se postupně některá dříve tabuizovaná témata pro společnost otvírají a jak se stávají přijatelnější a přijatelnější. Autor to ilustroval na extrémním případu kanibalismu, ale ono to samozřejmě funguje i na příkladech mnohem méně křiklavých. A tak jsem si dal za sebe titulky jednoho jediného média, abych ukázal, jak to funguje. Možná si dám tu práci a udělám to i s jinými médii. Ale zatím jsem zaznamenal Novinky.cz a jak šly jednotlivé titulky článků, které se zabývají migrační vlnou. 

 

Vezmu to v čase od července dodnes:

2. července: Zoufalí Italové žádají, aby lodě s migranty přijímaly i další evropské země

5. července: Jak pomoci Itálii? Evropská unie zvažuje dobrovolné přesídlování migrantů nad rámec kvót a za peníze

To je opravdu úžasný nápad. Další pozvánka migrantům. Pojďte k nám, protože jenom za to, že se i jen na týden přestěhujete třeba do Bulharska, dostanete hromadu peněz. Pak se můžete zase klidně vrátit zpátky do Německa nebo do Itálie načerno a třeba znovu dostanete peníze za to, že se dobrovolně upíšete k přesídlení kupříkladu do Bulharska nebo kamkoli jinam. To je úžasná a oficializovaná korupce migrantů.

13. července: Běženců mířícím do EU i přes problémy v Itálii výrazně ubylo

21. července: Nepoučujte nás, vzkázal italský premiér zemím Visegrádské skupiny

To bylo v tom kontextu, že se země Visegrádu staví proti přijímání podle kvót.

5. srpna: Sedm set tisíc obyvatel Rakouska se hlásí k islámu

Tím dostáváme podprahovou informaci, podprahový signál, že to je docela hodně lidí z ani ne devítimilionového Rakouska. To je vysoké procento, to bychom se tím měli vážně zabývat, asi to je v pořádku, když se tolik lidí hlásí k islámu. To je překlad podle toho Overtonova okna.

8. srpna: Francouz dostal za pomoc migrantům podmínku. Pomáhat chce dál

To je článek, který pojednává o tom, že nějaký občan Francie schovával načerno migranty ve squatech nebo v nějakých vybydlených domech, a protože to je kolizní vůči trestnímu zákonu, tak za to byl potrestán soudem. Nicméně je to takový dobrák a humanista, že bude dál pomáhat. Vkládáme do toho tu emoční notu.

11. srpna: Počet migrantů z Libye do Itálie za červenec poklesl na polovinu

22. sepna: Zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, tvrdí papež František

29. srpna: Merkelová tlačí na solidaritu s uprchlíky

To nám v rámci předvolební kampaně říká německá kancléřka, už jsme zase u té emoční noty, ale tentokrát v politickém kontextu.

5. září: Italský starosta touží po migrantech, aby nemusel zavřít školu

To je titulek který by mě, musím říct, kdyby to nebylo truchlivé, až rozesmál. Představoval jsem si v duchu pana starostu, jak touží při měsíčku po migrantech a vzdychá láskyplně: Pojďte k nám honem, celá Libye, abych mohl tady tu naši školu dál provozovat. To je skutečně bizarní příklad novinářského kýčařství, jakým způsobem se ta propaganda šine.

6. září: Soudní dvůr EU zamítl žaloby Maďarů a Slováků na uprchlické kvóty

6. září: Experti tvrdí, že neexistuje modelový terorista či útok

Opět relativizujeme skutečnost, že s těmi – řekněme – válečnými uprchlíky a s ekonomickými migranty k nám do Evropy přicházejí také lidé, kteří mají s Evropou zcela jiné záměry než bohulibé, tak to tím relativizujeme, protože nemůžeme rozpoznat teroristu, vždyť nevíme, jak se projevuje, jak se pozná. Přitom víme, že mnozí teroristé z poslední doby byli občany evropských zemí z druhé a třetí generace původních migrantů, jiní teroristé byli z jedné země vyhoštěni, nebyl jim udělen azyl, ale tamní policie nebyla schopna dotyčného člověka uhlídat, nu a pak se dopustil teroristického činu. To jsou modelové situace, o kterých experti tvrdí, že neexistují

7. září: Do Itálie v srpnu připlulo o čtyři pětiny méně migrantů než loni

Tím je to vypointováno, to znamená menší nebezpečí, je jich méně, musíme více pomáhat, aby to bylo všechno v pořádku.

Po počátečním intuitivním odmítnutí se problém začne relativizovat

„A v tuto chvíli už by se – podle Overtona – v mysli mediálního publika měla otvírat taková krásná prosklená koule, dveře do budoucnosti, a už bychom měli začít chápat. Za prvé, že migrantů tu je čím dál méně, což znamená, že se snižuje nebezpečí. Za druhé nemůžeme říkat, že to jsou teroristi, protože neexistuje žádný způsob, jak je identifikovat. Za třetí mnozí z nás po nich touží za měsíčku, například italský starosta. Za čtvrté největší hlavy evropské politiky tlačí na solidaritu, paní Merkelová, ale dokonce i hlava katolické církve říká, že jsou důležitější než národní bezpečnost. A koneckonců v osvíceném Rakousku, kde pan prezident Van der Bellen říká rakouským ženám, aby nosily burku ze solidarity, je už vysoké procento obyvatel hlásících se k islámu, takže to je vlastně v pořádku, už jsme Evropská islámská unie a kráčíme vstříc světlým zítřkům. Tak fungují Overtonova okna,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Z počátečního spontánního a intuitivního odmítnutí kupříkladu z obavy se v hlavách publika začne problém relativizovat. „Začne se to posouvat a lidé si začnou říkat, ale co když na tom něco je a ono jich není tolik a oni nejsou tak nebezpeční a my je vlastně nemůžeme házet do jednoho pytle. To všechno jsou částečné pravdy, ale jsou naskládány tak, aby způsobily jednoznačně psychologický účinek v hlavě mediálního publika. A pak když nastane ta změna v mentalitě u veřejnosti, tak potom politici, kteří na to tlačili, vystoupí a začnou říkat, že veřejnost už změnila svůj názor a politici jsou tu od toho, aby vyhověli názoru veřejnosti, neboť jsou službou veřejnosti, a protože si to veřejnost přeje, tak politici otevřou dveře dokořán všem migrantům bez výjimky, bez výhrady a vytvoří Evropskou islámskou unii,“ poznamenává mediální analytik.

Mediální propagandistická masáž může vést ke změně veřejného mínění

„To přeháním samozřejmě, ale je jasné, co tím myslím. Ta mediální propagandistická masáž provede něco s mentalitou posluchače, čtenáře nebo diváka. Ta mentalita posluchače pak může vést k částečné změně veřejného mínění. Potom se do toho vloží nějaký více nebo méně podvodný průzkum mínění, který řekne, že ten názor u veřejnosti už není tak radikálně odmítavý, že už se objevují samozřejmě pozitivní vlny, a tudíž musíme jít těm pozitivním vlnám vstříc. V tu chvíli je to zelená pro politiku, která znamená příval migrantů třeba s těmi ekonomickými cíli a s těmi zájmy, o nichž jsme mluvili i minulý týden. Takže takhle fungují Overtonova okna v praxi. Dám si ještě tu práci a podívám se i jinam, ale na ploše dvou měsíců v jednom jediném médiu jsem vysledoval tenhle posun, myslím, že poměrně výmluvný. Takhle se totiž s námi manipuluje."

 

Zdroj

Diskusní téma: Overtonovo okno na Novinkách.cz

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek