Mýlit se může opravdu každý. Mýlit se je lidské. Jen tím nesmí trpět nezúčastnění.

12.12.2017 12:24
Každý z nás se občas mýlí. Někdy to je zdrojem vtipů, jindy nepříjemností. Já se v mezích možností mohu mýlit bez vážných dopadů na běh vesmíru. Jiní mají tzv. zodpovědnost a mýlit by se neměli.
 

Tak třeba pan Babiš se zmýlil legračně. Prý by doporučoval zrušit senát a snížit počet poslanců. Dobrý vtip. Jen ať to zkusí a druhý den tu máme státní převrat. Sice jen v budově senátu a poslanecké sněmovny, ale zato mediálně velmi slibný. Přitom myšlenka je docela racionální. Co kdyby zkusil snížit počet poslanců na základě jejich přítomnosti v lavicích. A ne jen pro absence z důvodu pobytu mimo sněmovnu, ale třeba také z důvodu duševní nepřítomnosti, protože politik se zrovna zabývá činnostmi, které s jednáním vůbec nesouvisí. Rázem by byl parlament asi poloviční.

Také omyl pana prezidenta má svůj racionální původ. Podporuje zahraniční mise naší armády až kdesi v Asii. Samozřejmě v zájmu naší bezpečnosti. Tomu se nedá nic vytknout. Jen maličkost. Oni si ti na druhé straně myslí přesně totéž. A také se podle toho chovají.

Jsou ovšem věci vážnější. Dočetl jsem se, že pan prezident Trump se vyjádřil, že Spojené státy zvítězily ve dvou světových válkách. Doufám, že to je hoax. Nebo netuší, že Státy do obou velkých válek vstoupily až před jejich koncem. Do té poslední aktivně až v okamžiku, kdy se ustupující Rudá armáda vzchopila a hnala wehrmacht na všech frontách. Kdoví, kde by skončili, kdyby Západ neotevřel druhou frontu. Pozdě, ale přece. Pokud tedy nejde o omyl, pak je to k zamyšlení.

Mýlit se může opravdu každý. Mýlit se je lidské. Jen tím nesmí trpět nezúčastnění. Víte, že největší bitvy byly pro poražené katastrofální díky špatným rozhodnutím vlastních velících generálů? Tolik historici.

 

 

Karel Ryšán