Kontroverze kolem očkování proti tetanu.

02.05.2018 17:49

Keďže sa v diskusiách viackrát spomína tetanus ako príklad dôležitého a nutného očkovania, pridávam aj tento názor.

Upozornenie: Nasledujúci text berte len ako jeden z možných názorov, nie som v pozícii, aby som jednoznačne potvrdil jeho spoľahlivosť.

——————-

Tetanus: Do akej miery je táto choroba v skutočnosti nebezpečná? / Tetanus: Wie gefährlich ist diese Krankheit wirklich?

Stručné zhrnutie. Zdôrazňujem, že nie som v tejto oblasti odborník, len sumarizujem názor z článku:

Článok argumentuje, že riziko nákazy tetanusom je na rozdiel od mediálneho strašenia veľmi nízke a že nemusí byť vôbec dôvod na nutnosť celoplošného očkovania.

Najčastejšie sa hovorí, že tetanusové spóry sa nachádzajú v hline a na hrdzavých predmetoch a že teda stačí práca na záhrade, porezanie o hrdzavý klinec a podobne a človek sa nakazí tetanusom. A že mimoriadne ohrozené sú deti.

Článok argumentuje dvomi faktormi, ktoré nákazu tetanusom výrazne znižujú.

Baktéria neznáša svetlo a prítomnosť kyslíka. Ak sa teda jedná o povrchovú ranu, prítomnosť kyslíka a slnečného svetla údajne prakticky vylučuje prežitie baktérie. Riziko prestavujú skôr hlboké zle vyčistené rany, do ktorých sa dostali hlinové nečistoty (napríklad ak niekto šliapol na klinec). Ale dokonca aj tam, ak rana dostatočne krváca, tak sa väčšina nečistôt a baktérií vyplaví na povrch a riziko výrazne klesá.

Údaje z 19.storočia tvrdia, že riziko nákazy tetanusom bolo v tej dobe vnímané ako skôr malé. Najčastejšie na tetanus ochoreli novorodenci, ktorí nikdy neprišli do kontaktu s hlinou. Zjavne sa teda jednalo skôr o faktor hygieny. Najčastejší zdroj nákazy bola hnisajúca pupočníková rana novorodencov.

V súčasnosti v Nemecku každoročne ochorie na tetanus 15 ľudí a 2 zomrú. Vždy sa jedná o starých ľudí oslabených chronickými inými zdravotnými problémami. Nízkosť výskytu nákazy sa nedá zviesť na úspech očkovania, pretože staršia generácia preočkovávania ignoruje a tak značná časť populácie imunitu proti tetanusu nemá.

A posledné: stále nie je preukázané, že zvýšený výskyt protilátok v krvi je naozaj spojený aj s vyššou odolnosťou proti chorobe.

zdroj:

https://info.kopp-verlag.de/medizin-und-gesundheit/was-aerzte-ihnen-nicht-erzaehlen/marc-a-sauer/tetanus-wie-gefaehrlich-ist-diese-krankheit-wirklich-.html  (článok bol medzičasom zmazaný, buď kvôli redizajnu webu alebo kvôli prechodu do platenej sekcie)

https://web.archive.org/web/20170830080431/https://info.kopp-verlag.de/medizin-und-gesundheit/was-aerzte-ihnen-nicht-erzaehlen/marc-a-sauer/tetanus-wie-gefaehrlich-ist-diese-krankheit-wirklich-.html (archívna kópia)

—–

Názory z diskusie a rôzne iné poznámky:

Z diskusie:

“…že tetanusové baktérie sa môžu vyskytovať v pôde, ktorá je infikovaná z KONSKÉHO trusu! Keďže hnojenie konským trusom je tak vzácne ako zuby u sliepky, možnosť nakaziť sa je oveľa, oveľa nižšia ako nakaziť sa nejakým svinstvom od “úbožiakov utečencov”. A ešte niečo: celý život sa rýpem v pôde, aj s poranenými prstami, očkovaná už dávno nie som a široko-ďaleko sa vyskytol JEDINÝ prípad tetanusu , aj to v 1952, tá žena ani nezomrela.” https://www.hlavnespravy.sk/zaockovanost-proti-osypkam-je-60-je-cas-upokojit-vasne/944630#comment-3222494668

Rôzne iné poznámky:

V prípade nákazlivých chorôb, kde sa teoreticky choroba môže šíriť z osoby na osobu, sa dá uvažovať o tom, že hromadné očkovanie zabezpečuje kolektívnu imunitu a bráni šíreniu nákazy. Ale napríklad tetanus sa šíri výlučne formou infikovaných zranení, nakazený človek tak nie je pre okolie infekčnou hrozbou. Napriek tomu sa robí očkovanie povinne a plošne.

V jednej diskusii zaznel názor, že tetanus sa šíri prostredníctvom pôdy hnojenej konským trusom. To mohol byť problém v minulosti, ale nie v súčasnosti.

V ďalšej diskusii zaznala zmienka, že plošné očkovanie proti tetanusu sa zaviedlo po prvej svetovej vojne, kedy na tetanus zomieralo mnoho vojakov, ktorí mali hlboké zranenia spôsobené šrapnelmi. Keď to skombinujeme s faktom, že za WW1 sa na fronte masívne používali kone, dáva to logiku.

Kontroverzie: protitetanusové vakcíny ako nástroj regulácie populácie

V roku 2014 otriasol mohutný škandál Keňou, po tom, čo sa preukázalo, že všetky testované vzorky vakcíny proti tetanusu obsahovali antigén HCG spôsobujúci u žien spontánne potraty. Táto vakcinačná kampaň bola sponzorovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a UNICEF a bola aplikovaná výlučne mladým ženám (neaplikovala sa u mužov ani u malých dievčat, hoci aj u nich existuje riziko tetanovej infekcie).

https://www.hlavnespravy.sk/biskupi-kene-sa-obavaju-ze-protitetanove-vakciny-sponzorovane-who-a-unicef-maskuju-kontrolu-porodnosti/430813

https://www.badatel.net/znepokojenie-v-keni-tetanova-vakcina-sposobuje-sterilitu/

https://www.naturalnews.com/047571_vaccines_sterilization_genocide.html

A inde vo svete:

Počátkem devadesátých let sužovala Nikaraguu, Mexiko a Filipíny děsivá epidemie, kdy dokonale zdravé mladé ženy přicházely o plod během druhého a třetího trimestru těhotenství. Další pokusy o graviditu měly stejný výsledek, následovaný neplodností. Lékaři byli bezradní. Vědcům trvalo dost dlouho, než nakonec objevili zdroj. Jediným společným jmenovatelem ve všech případech byla účast všech postižených žen na hromadné vakcinaci proti tetanu, akci provedené pod dohledem Světové zdravotnické organizace (WHO) financované Rockefellerovým fondem.

https://www.rukojmi.cz/clanky/800-bill-gates-priznal-vakciny-maji-snizit-populaci

 

Zdroj

Diskusní téma: Kontroverze kolem očkování proti tetanu.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek