Koloniální realita: Velké firmy dostávají dotace a pobídky a malí podnikatelé pokuty, protože nezdanili rohlík.

08.05.2018 22:38

Velmi rozporuplné reakce veřejnosti vyvolala informace, že vláda tento týden schválila memorandum o spolupráci s německou firmou BMW, díky kterému by mohla získat téměř půlmiliardovou investiční pobídku. A to v době, kdy je u nás vůbec nejnižší nezaměstnanost v Evropě a kdy mnoha podnikům chybí zaměstnanci právě v oborech, v nichž tato automobilová společnost působí.

Navíc je záměr vybudovat na Sokolovsku v Karlovarském kraji tzv. vývojové a testovací centrum na ploše větší než 500 hektarů, kontroverzní i s ohledem na životní prostředí. A to zdaleka není vše. V regionu, jenž dlouhá léta zápasí s nedostatkem kvalitních silnic a stále zde není dokončena strategická dálnice na Prahu, vláda slibuje, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum, které by mělo stát kolem čtyřiceti milionu korun.

Hi-tech nebo další montovna?

Poté, co si plánovaný areál při nedávné návštěvě Karlovarského kraje prohlédli členové vlády, se premiér v demisi Andrej Babiš nechal slyšet, že se nejedná o montovnu, ale hi-tech projekt, a proto by jej měl prý stát podpořit. Zároveň však státní podporu podmínil tím, že BMW bude zaměstnávat české pracovníky. To je ovšem v situaci, kdy i v Karlovarském kraji zápasí firmy s nedostatkem zaměstnanců, a proto zde pracuje mnoho cizinců, podmínka, která leckoho pobavila. Občané se pozastavují i nad tím, že by měla být podporována bohatá zahraniční společnost a jsou přesvědčeni, že jde především o to, aby další zahraniční investor získal výhodně pozemky a levnou pracovní sílu.

Velcí dotace, malí pokuty

Obzvláště naštvaní jsou malí podnikatelé a živnostníci, kteří nadávají: „Velké firmy dostávají dotace a pobídky a malí podnikatelé pokuty, protože nezdanili rohlík.“ Ale zdaleka nejde pouze o hlas lidu. S jejich názory se ztotožňuje i řada renomovaných odborníků. Známá ekonomická redaktorka Lenka Zlámalová nedávno publikovala na serveru Echo 24.cz článek, nazvaný „Z Česka se stal krmelec Evropy“. V něm upozorňuje na názory francouzského ekonoma Thomase Pikettyho, který je přesvědčen, že se stále více naplňují frustrace evropských voličů. Mimo jiné proto, že si bohatší země udělaly z těch chudších kolonie, odkud odvážejí bohatství. Tyto země, k nimž patříme i my, papírově bohatnou, ale jejich občané mají pocit, že z toho nic moc nemají.

Novodobí kolonialisté

„V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí tomu nedostatku vděčnosti za ty obrovské sumy veřejných peněz, které na Východ ze svých daní posílají. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly,“ cituje Lenka Zlámalová Pikettyho v Echo24.cz. Pikkety přitom argumentuje čísly. Například srovnáním toho, kolik peněz odešlo ze zemí střední Evropy na dividendách a kolik získaly z evropských dotací. Z nich vyplývá, že největším poraženým je Česko.

V této souvislosti cituje autorka i ekonoma Karla Kříže, který v týdeníku Echo nedávno napsal, že se Česko stalo krmelcem Evropy a že se u nás západní investoři chovají jako novodobí kolonialisté. Vytěží levnou pracovní sílu a zisky odvezou domů.

Na závěr připomíná šokující statistiku Eurostatu, podle níž z naší země odešlo jenom v letech 2010-2016 na dividendách neuvěřitelných 2252 miliard korun. Jedny z největších plynou do zahraničí především z bank, na jejichž obrovských ziscích se podílí každý jejich klient. A podobné to je s firmami, jimž stát platí právě za to, že u nás budou využívat levnou pracovní sílu.

 

Zdroj

 

Q.S.

Kolonizace za asistence státu a z našich daní. Finanční pobídka pro montovny a následný dovoz cizinců...

Diskusní téma: Koloniální realita: Velké firmy dostávají dotace a pobídky a malí podnikatelé pokuty, protože nezdanili rohlík.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek