Jediná věc, na níž Washington aspiruje, je globální hegemonie.

30.09.2015 09:54

Washington nevěří v diplomacii, spoléhá se jen na sílu a usiluje o světovou nadvládu, poukazuje americký politolog. Podle jeho názoru, Rusko by nemělo doufat v rovnou spolupráci se Západem.

 
Rusko by nemělo pomáhat Spojeným států při řešení krize na Blízkém východě, tvrdí americký politolog Paul Craig Roberts.

Washington vytvořil Islámský stát, použil džihádisty k svržení Kaddáfího v Libyi, a pak se pokusil opřít o extremisty v boji proti Asadovi v Sýrii, aby následně vypukl na Blízkém východě chaos. Nyní USA ztratily kontrolu nad situací, konstatoval Roberts.

Cíle Moskvy a Washingtonu jsou v uvedené oblasti diametrálně odlišné, zdůraznil. „Rusko chce mír, dodržování mezinárodního práva a o zadržování radikálních džihádististů. Washington chce války, absenci právního omezení, financuje radikální džihádistické elementy v zájmu nestability na Blízkém východě, a chce svrhnout režim Asada v Sýrii," uvádí analytik, který je v současnosti jedním z nejostřejších kritiků zahraniční politiky Spojených států.

Roberts míní, že špatná situace je, že místo toho, aby „nechaly Washington vytrpět důsledky jeho vlastních činů, Rusko a Írán spěchají zachránit Washington z jím vytvořené bažiny na Blízkém východě." Politolog to považuje za strategickou ruskou i íránskou prohru.


Podle analytika Rusko zbytečně doufá na rovnoprávnou spolupráci se Západem. „Jediný způsob, jak se může Rusko stát přijatelným pro Západ - je přijmout stav vazala,"napsal.

Diplomacie nemůže uspět, pokud v ní věří pouze jedna strana, poznamenal chmurně Roberts. Washington věří pouze síle, doplnil. „Rusko se přepočítalo, že diplomacie by mohla vyřešit krizi, kterou Washington vytvořil na Ukrajině a ani na své naděje ohledně dohody z Minsku, která nemá západní podporu, ani v Kyjevě, ani ve Washingtonu, Londýně či NATO. Ale zřejmě si z této lekce Moskva nevzala poučení.

Země s nezávislou zahraniční politikou představuje pro Spojené státu hrozbu, píše politolog s odkazem na Wolfowitzovu doktrínu, která je, podle něj, základem americké zahraniční politiky. Jediná věc, na níž Washington aspiruje, je globální hegemonie, dodal analytik.

 

Zdroj

Diskusní téma: Jediná věc, na níž Washington aspiruje, je globální hegemonie.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek