Je načase si otevřeně přiznat, že ČR je naprosto bezvýznamná banánová republika. Nepatrná figurka na geopolitické šachovnici, na níž všichni naprosto programově kašlou.

05.04.2018 21:14

Pro „staré“ státy Evropské unie, Británii, Německo nebo Francii (o velmocích USA, Rusku nebo Číně ani nemluvě), jsme lidsky, politicky, vojensky i ekonomicky tak hluboko pod úrovní jejich vnímání, že si dokonce můžeme dovolit mít v poslanecké sněmovně lidi jako Němcová, Bartoš, Fiala, Kalousek, Feri nebo „věčného poslance“ Marka Bendu, a v Senátu esa jako Štětinu nebo Gabala.

Jsme tak bezvýznamní, že je úplně jedno, že našimi premiéry jsou takové politické a lidské nuly, jako byli svého času Gross, Paroubek, Nečas nebo Sobotka, a kandidáty na prezidenta bývalý vekslák, herečka nebo absolutní nula s falešnými brýlemi i úsměvem Drahoš.


Na postu ministra obrany pak logicky nikoho neuráží a ničemu nepřekáží slizký šíbr, zpívající ministryně nebo špatný herec a ještě horší manager. Plynulý a bezproblémový přechod posledně zmíněného na post ministra zahraničí jasně svědčí o míře významu, jakou naši „mentoři“ přisuzují zahraniční politice ČR.

Nejhorší na tom všem je, že tuto „bezvýznamnost“ programově a plánovitě vytvářeli lidé, kterým jsme zpočátku bezvýhradně věřili a volili je do čela naší země. Demokraticky, jak jinak. Jenže pak se to nějak zadrhlo a dnes jsme skutečně už jen trapná marioneta a hadr na podlahu.

Česká republika jako stát nemá skutečnou armádu (viz jakákoliv definice armády jako součásti státu a realiza AČR). Nemá tudíž v rámci EU nebo Evropy ani marginální politickou váhu, o širším formátu ani nemluvě (viz návštěva Ryana a patolízalská reakce českých politiků včetně premiéra), protiprávní vydání Nikulina do USA (srovnej s kauzou katarského prince), „solidární“ vyhoštění ruských diplomatů, nebo připravovaný nákup amerických vrtulníků atd., atd.).

ČR nemá ani samostatnou zahraniční politiku, vyjádřenou konzistentní vizí mezinárodního postavení ČR a srozumitelnými národními zájmy. Za nás totiž „mezinárodně politikuje“ USA a EU. Říkají nám, co si myslíme o mezinárodním dění, koho nenávidíme, a koho naopak milujeme, jaké že to jsou naše národní zájmy a proč za ně bojujeme v Afghánistánu nebo v Iráku. Určují také, kam pošleme umírat české vojáky, vybavené zbraněmi a technikou, nakoupenou, jak jinak, od mentory přesně stanovených firem.

Otázka zní, co s tím?

Náprava bude trvat roky, možná desítky let. Neobejde se bez plánování a získávání spojenců na české demokratické scéně i v zahraničí. A také bez peněz a mezinárodní koordinace kroků. Zatím třeba jen ve formátu V4 a Rakousko. Ale potřeba je začít hned. 

Čas se nám krátí, a je otázka, jestli se to vůbec dá ještě stihnout. Do války, jak říkám jako správný optimista se zkušenostmi.

 

Zdroj

Diskusní téma: Je načase si otevřeně přiznat, že ČR je naprosto bezvýznamná banánová republika. Nepatrná figurka na geopolitické šachovnici, na níž všichni naprosto programově kašlou.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek