Je bod 1 Desatera plně v souladu s Listinou základních práv a svobod a legislativou EU?

15.12.2017 13:06
Předevčírem jsem se ve zprávách dověděl, že papež František navrhl změnu překladu jedné části Otčenáše. Nelíbí se mu věta: Neuveď nás v pokušení. V kontextu mezinárodních událostí by jistě šlo o skutečně zásadní spirituální změnu.

Předevčírem jsem se ve zprávách dověděl, že „papež František navrhl změnu překladu jedné části Otčenáše, protože podle něj není přesná. Nelíbí se mu věta „neuveď nás v pokušení“. Papež se domnívá, že ji je potřeba změnit, neboť v této podobě naznačuje, že bůh lidi ponouká k hříchu.“ V kontextu mezinárodních událostí by jistě šlo o skutečně zásadní spirituální změnu.

Jak mě asi před rokem (moudře, nadčasově a zcela trefně) upozornila moje ateistická babička, možná by se papež mohl také zamyslet nad tím, jestli by nestálo za modernizaci celé Desatero přikázání Božích. Dnes jeho obsah totiž mnoho lidí v našem světě ani nezná. A pokud už dotyčný Desatero zná, často jen útržkovitě (... nepokradeš, nesesmilníš ...). A hlavně se jím mnohdy ani moc neřídí. Jen ho prostě zná.

Tak tedy pro zopakování, na serveru vira.cz jsem si našel snahu o jeho moderní znění (doporučuju přečíst si i stručný výklad bodů):

  1. Nebudeš mít jiné bohy!
  2. Nebudeš zneužívat mého jména!
  3. Budeš zachovávat den odpočinku!
  4. Budeš ctít otce a matku!
  5. Nebudeš zabíjet!
  6. Nebudeš cizoložit!
  7. Nebudeš krást!
  8. Nebudeš lhát!
  9. Nebudeš žádostivě dychtit po ženě svého bližního!
  10. Nebudeš závistivý ani chamtivý!

Podle mě by bylo v našich končinách fajn, abychom se podle těchto bodů začali všichni chovat poněkud více. Ať už jsme věřící v cokoliv – lidská práva, zisk, národ, rodinu, sebe sama atd.

A papeže Františka, na konto jeho některých nedávných výroků a činů, bych si dovolil takto na dálku poprosit, aby se jako hlava církve věnoval zejména dodržování bodu 1.

A tak mne napadá, jestli je bod 1 Desatera plně v souladu s Listinou základních práv a svobod a legislativou EU?

 
 
 
 
Q.S.
 
Divil bych se kdyby papež, EU a OSN už brzy nepřišli s dalšími inovacemi a semknutím s legislativou. 
Papež, imám a právník - všichni u jednoho koryta...

Diskusní téma: Je bod 1 Desatera plně v souladu s Listinou základních práv a svobod a legislativou EU?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek