Gulmurod Khalimov, který je také jedním z vrchních náborářů pro džihádistickou skupinu byl cvičen americkými silami a podílel se na pěti protiteroristických školeních v rámci amerického pomocného programu.

02.09.2016 17:51

Vrchní vůdce Islámského státu, s 3 milióny dolarů od amerického ministerstva zahraničí, absolvoval výcvik boje proti terorismu ve Spojených státech po dobu 11 let, informovala CNN. V rozhovoru pro Sputnik, politolog Dr. Alon Ben-Meir uvedl, že případ Kalhimov nebyl ojedinělý případ.

Podle Be-Meira, USA trénovaly militanty, kteří vytvořili jádro toho, co je nyní známo jako Islámský stát.

„Mnoho z těchto lidí se nepřipojilo k Islámskému státu, ale zůstali aktivní v různých kapacitách,“ uvedl expert. „Kalhimov byl ve velení policie, nebyl motivován tím, co dělal Islámský stát. Ale následně se tak nějak vzdal,“ dodal expert.

Gulmurod Khalimov, který je také jedním z vrchních náborářů pro džihádistickou skupinu, kdysi sloužil jako velitel speciální zásahové jednotky na ministerstvu vnitra v Tádžikistánu. V letech 2003-2014 byl cvičen americkými silami a podílel se na pěti protiteroristických školeních v rámci amerického pomocného programu.

„V letech 2003-2014 se plukovník Khalimov podílel na pěti protiteroristických školeních ve Spojených státech a v Tádžikistánu, a to prostřednictvím pomocného programu ministerstva zahraničí v boji proti terorismu,“ uvedla mluvčí ministerstva Pooja Jhunjhunwala.

„Tento program je určen k výcviku kandidátů ze zemí účastnících se nejnovějších taktik boje proti terorismu, aby byli schopni bojovat přesně proti tomu druhu radikálů, ke kterým se Khalimov nyní připojil,“ uvedla CNN.

Ve videu zveřejněném Islámským státem, Khalimov ukazuje, že v letech 2003 a 2008 odjel do Spojených států, kde absolvoval výcvik se speciálními silami na vojenské základně Blackwater.

Podle Ben-Meira, „existuje asi 200-500 Tádžiků, kteří se skutečně připojili k Islámskému státu v posledních několika letech.“

Ben-Meir poznamenal, že bez ohledu na to, jak je dobrý výcvik, úřady mohou selhat v kontrole militantů a „dělají chyby“.

„To vůbec není nový fenomén, trénovat cizince a poslat je zpátky do různých částí světa. Ale opět, chyby se stávají. A Spojené státy udělaly hroznou chybu, zvláště v tomto případě,“ uvedl expert.

Americké ministerstvo zahraničí již dříve nabídlo odměnu 3.000.000 dolarů za jakékoliv informace vedoucí k zatčení Khalimova.

„Je to značné množství peněz a to naznačuje důležitost a potřebu, aby se jej zmocnili. Je zřejmé, že nejen proto, že se nyní připojil k Islámskému státu, ale také proto, jaké získal informace, znalosti a zkušenosti,“ uvedl Meir. „Jsem si jistý, že je mnoho takových, jako on,“ došel k závěru odborník.

 

Zdroj

 

Zdroj videa

Diskusní téma: Gulmurod Khalimov, který je také jedním z vrchních náborářů pro džihádistickou skupinu byl cvičen americkými silami a podílel se na pěti protiteroristických školeních v rámci amerického pomocného programu.

Datum: 02.09.2016

Vložil: Quintus

Titulek: Americká zahraniční politika v kostce:

"My si nevybíráme cíle podle našich přátel. My si vybíráme přátele podle našich cílů."

Přidat nový příspěvek