Francie stojí za Boko Haram a útoky v Kamerunu nejen že zahrnovaly francouzské zbraně a výbušniny, nýbrž i to, že byly provedeny francouzskými bezpečnostními důstojníky.

18.08.2015 09:51

Kamerun byl citován jako základna pro operace ISIS proti Čadu a Nigérii a potom Ghaně. Kamerun uzavřel kanceláře VT pobočky panafrického televizního kanálu. Po mnoha dnech demonstrací kamerunské vojsko proniklo lidskou barikádou ochraňující svobodná média. Kamerunská vláda na žádost francouzské ambasády vyhlásila otevřenou válku médiím, která přinesla zpravodajství o události chráněné před zbytkem světa; že Francie stojí za Boko Haram a že útoky v Kamerunu nejen že zahrnovaly francouzské zbraně a výbušniny, nýbrž i to, že byly provedeny francouzskými bezpečnostními důstojníky.

 

Nepokoje vznikly, když armáda postupovala proti tisku, jenž přinesl zprávu o souhlasu vlády podřídit se požadavkům francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabia, který požadoval, aby občané francouzské národnosti uvěznění za terorismus byli propuštěni a bylo jim dovoleno vrátit se do Francie.

Všechny zpravodajské organizace, které zveřejnily reportáž o zatčení francouzských občanů, včetně 8 aktivně sloužících DGSE úředníků zatčených uprostřed kamerunských bojů bojujících po boku Boko Haram, byly zakázány. To zahrnuje pobočky VT Afrika jak v místním rozhlase, tak v satelitu a v tištěných médiích. Někteří novináři zmizeli, jiným byly zabaveny pasy a byli nuceni vypovídat denně na policejních stanicích, což zatím zahrnovalo sezení na lavičce od rána do večera a následné pohovory s francouzskými bezpečnostními úředníky, končící obvykle výletem do nemocnice.

Kamerunská vláda dále zakázala na žádost francouzské vlády každého, kdo by fotografoval francouzské zbraně zabavené Boko Haram.

Dále, 3 francouzští občané byli zajati v Kamerunu za poskytnutí 60,000 kamerunských pasů Nigerijcům, z nichž tisíce jsou pravděpodobně bojovníci z Boko Haram. Francouzský gigant obrany Thales Corp., přední politický podporovatel francouzského prezidenta Francoise Hollanda, byl identfikován jakožto srdce tohoto spiknutí. Thales byl pověřen kamerunskou vládou, aby dodával národní občanské průkazy, ale rozhodl se rozšířit program tak, aby zahrnoval svržení kamerunské vlády.

Thales Corp. Byl obviněn z uplácení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, financujíc jeho převzetí moci a současný pád státu do anarchie.

Z vyprávění Moki Edwin Kindzeka:

Kamerun uzavřel kanceláře a studia panafrického televizního kanálu Afrique Media. Tento krok je považován za součást zjevného pokračování tvrdého tažení proti novinářům. Ministr komunikace Issa Tchiroma Bakary řekl ve čtvrtek, že dal pokyn úředníkům v kamerunském ekonomickém hlavním městě Douale, aby uzavřeli všechna příslušenství kanálu.

Bakary řekl, že by chtěl, aby Afrique Media chápaly, že Kamerun je suverénní zemí a že sdělovací prostředky by měly respektovat jeho zákony a přestat se vměšovat do jeho politiky. (dokonce i v případě, že by měla zahrnovat podporu terorismu). Řekl, že je prosí, aby přestali napadat jednotlivé osoby, neboť úkolem televizní stanice je informovat a nikdy nezpůsobit, aby se její novináři chovali jako soudci.

Afrique Media nezveřejnila oficiální prohlášení, ale odsoudila násilné ukončení svého vysílání zevnitř země. Televizní kanál stále vysílá do Kamerunu, avšak nyní z Malaba, hlavního města rovníkové Guineje.

Vyžadování respektu pro státní pořádek

Peter Essoka, úřadující prezident NCC řekl, že Afrique Media urazily politiku některých zemí (Francie), jenž sdílí diplomatické vazby s Kamerunem a popřel jednoměsíční pozastavení vysílání, které vláda vydala v červnu.

NCC schválila tento rok 20 novinářů. Některým bylo řečeno, že mají podávat zprávy policejním stanicím a od jiných bylo vyžadováno, aby nepraktikovali profesi po časové úseky v rozmezí od jednoho do šesti měsíců po tištěných nebo rozhlasových zprávách, o kterých agentura řekla, že byly příliš kritické vůči vládě. Dvěma novinářům bylo řečeno, aby neopouštěli zemi.

Afrique Media patrně rozzuřila autority svými reportážemi o válce Kamerunu proti vzestupu Boko Haram. (a jejich vazbách na Francii a prvky ISIS) Kanál tvrdil, že vzhledem k tomu, že většina zbraní zabavených povstalcům pocházela z Francie, může Paříž tajně podporovat Boko Haram. (no tohle)

Po uzavření úřadů TV stanice v Yaounde minulý týden se kamerunské vojsko setkalo s úpornou rezistencí, když se pokoušeli o to samé v Douale.

Po tři dny stoupenci kanálu obklopovali budovu a bránili vojsku ve vstupu. Vojáci nakonec použili obušky a slzný plyn ve středu, aby rozehnali dav a zapečetili kanceláře.

 

Z Cameroon Daily Journal, 1. srpna 2015:

 

3 Francouzi zatčeni za vydání více než 60,000 falešných kamerunských občanských průkazů Nigerijcům

Francouzský prezident Francois Hollande – říkali to znovu a znovu, že Francouzi nepodporují Boko Haram

Sylvanus Ezieh,

Cameroon Journal, Yaounde – Tři občané Francie, všichni bývalí zaměstnanci Bezpečnostních Systémů Thales, francouzské společnosti, jenž byla dříve odpovědná za výrobu kamerunských občanských průkazů, pasů a povolení k pobytu, byli zatčeni v Nigérii elementy tajné bezpečnostní agentury této země.

Tito tři byli shledáni, jak produkují a vydávají padělané občanské průkazy Kamerunu chudým Nigerijcům, chtějícím emigrovat do jiných subsaharských afrických zemí.

Zpráva, jenž byla zveřejněna zpravodajským zdrojem blízkým současné Buhariově administrativě také prohlásila, že gang založil pro tento komplot počítačové centrum v lokalitě Kari v severovýchodní Nigérii. Muži byli zadrženi po zátahu na Boko Haram, nařízeném nigerijským vůdcem.

Cameroon Journal usoudil, že nigerijským úřadům bude trvat pět týdnů, aby provedly vyšetření týkající se aktivit zadržených předtím, než je předají do Yaounde.

Tři padělatelé, kteří operovali v hlavním městě Nigérie Abuji, jsou všichni dřívějšími zaměstnanci francouzské společnosti, Bezpečnostních Systémů Thales. Odkrytí tohoto gangu francouzských mužů se zdá ospravedlňovat názor zastávaný čadským ministrem komunikace, že Francie má vazby na nigerijskou islamistickou teroristickou sektu, Boko Haram.

 

Zdroj

Diskusní téma: Francie stojí za Boko Haram a útoky v Kamerunu nejen že zahrnovaly francouzské zbraně a výbušniny, nýbrž i to, že byly provedeny francouzskými bezpečnostními důstojníky.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek