Filipínský prezident Rodrigo Duterte navštívil osobně v pátek v Manile dvě ruské válečné lodě, aby demonstroval další postupné zpřetrhání svazků s USA.

10.01.2017 15:43

Duterte doufá, že Rusko se stane filipínským spojencem a současně ochráncem.

Vřelé komplimenty, kterými na své návštěvě dvou válečných lodí zahrnoval ruskou stranu, dává tušit, že rozchod s USA je skutečně neodvratný. Jedním z důvodů, proč již Duterte nechce mít s USA nic do činění, je ostrá kritika dosluhujícího prezidenta Obamy na Dutertovu adresu ohledně jeho boje s drogami.

Obama kritizoval zejména to, že ve jménu ,,svaté války" proti drogám jsou zabíjeni pouze podezřelí, bez řádného soudu. Počet mrtvých v této válce již přesáhl 6 000. To však Duterte odmítl s tím, že ho lidská práva vůbec nezajímají a zahrnul amerického prezidenta urážkami. Již na podzim minulého roku Duterte deklaroval, že bude chtít ,,otevřít nové aliance" s Ruskem a Čínou jakožto ,,náhradu" za spojenectví s USA, které už je pro filipínského prezidenta pouze formální.

Potenciálně mocný blok Čína-Rusko-Filipíny totiž může být účinnou hrází amerických zájmů v jihovýchodní Asii a Tichomoří, což Duterte velmi dobře ví. A proto dělá vše proto, aby vytvořil protiamerickou alianci a zvýšil tak svou ,,cenu" na zahraničněpolitickém poli.

 

Zdroj

Diskusní téma: Filipínský prezident Rodrigo Duterte navštívil osobně v pátek v Manile dvě ruské válečné lodě, aby demonstroval další postupné zpřetrhání svazků s USA.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek