Dva príbehy a poučenie.

09.04.2018 13:05

Príbeh prvý: Zdochnutá mačka

Istý chytrý šikovný obchodník (neuvádzame jeho národnosť, aby sme nevzbudili pohoršenie slniečkarov a liberálov a aby nám nezablokovali portál) si chcel od jedného chlapíka kúpiť vzácnu mačku. Dokonca (čo nie je uňho zvykom) mu vopred zaplatil sto eur… Lenže, čo čert nechcel, mačka do rána zdochla.

Na druhý deň chlapík prišiel za obchodníkom, ale bez mačky. Vysvetlil, že zdochla. Obchodník požiadal späť svoje peniaze, lenže chlapík ich už utratil. Obchodník predsa našiel východisko a povedal, aby mu chlapík priniesol tú zdochnutú mačku.

„Načo vám bude?! Veď je mŕtva“, úprimne sa počudoval chlapík.

„Usporiadam lotériu a mačka bude hlavná cena,“ prezradil obchodník.

„Ale ako to chcete vysvetliť účastníkom lotérie? Veď tá mačka zdochla!“ žasol chlapík.

„Prečo by som niekomu hovoril, že mačka zdochla?“ pousmial sa obchodník…

…O mesiac sa títo dvaja náhodou stretli. Chlapík sa opýtal, ako to dopadlo s tou zdochnutou mačkou. Obchodník povedal, že všetko prebehlo veľmi dobre: „V lotérii som predal 500 žrebov, každý za dve eurá. Takže, aj s tým, že som vám zaplatil 100 eur, mal som čistý zisk 897 eur.

„Ako je to možné? A nik nebol nespokojný, nik neprotestoval?“

„Iba jeden muž, ktorý vyhral hlavnú cenu – tú mačku. Strašne sa nahneval. Ale tomu som vrátil žreb za 2 eurá a ešte som mu zaplatil “odškodné” 1 euro. A všetko ostatné som si zarobil dobrou marketingovou akciou. Obchod je obchod,“ zdôraznil obchodník.

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/prvoaprilove-historky-picasso-bol-zly-svedok-ako-si-zarobit-na-zdochnutej-macke/1358786

 

Príbeh druhý: Obchodník s opicami

Raz sa v dedine zjavil neznámy muž a ponúkol všetkým dedinčanom, že kupuje opice. Ponúkol 10 dolárov za každú.

Dedinčania, ktorí vedeli, že v lese na okolí sa nachádza množstvo opíc. Hneď sa rozbehli a začali ich chytať. Muž nakúpil od dedinčanov tisíce opíc v cene 10 dolárov. Avšak ako sa pomaly začali zmenšovať počty opíc, dedinčania už nemali také nadšenie ako na začiatku. Opice sa ťažšie hľadali, no cena bola rovnaká ako na začiatku, keď bola námaha nižšia. Muž, obchodník, preto zvýšil cenu za opicu na 20 dolárov. To dočasne zvýšilo záujem dedinčanov o chytanie opíc a opäť ich predali mužovi niekoľko stoviek. Neskôr sa ešte viac znížil výskyt opíc a tak ľudia dali prednosť práci na farme a iným činnostiam. Obchodník zvýšil v dôsledku toho cenu na 25 dolárov a opice takmer zmizli z lesa.

Muž pod vplyvom okolností vyhlásil, že bude vykupovať opice po 50 dolárov. Avšak momentálne musí ísť do mesta kvôli obchodným záležitostiam, takže jeho asistent bude vykupovať opice namiesto neho.

Keď muž odišiel, asistent povedal obyvateľom: „Sledujte všetky opice v klietke. Tie zozbieral muž od vás. Predám vám ich v cene 35 dolárov a keď sa obchodník vráti naspäť, môžete mu ich predať za 50 dolárov. Každú!“

Dedinčania zozbierali všetky úspory a vykúpili všetky opice v cene 35 dolárov. Od tohto dňa už nikdy nevideli ani muža, ani jeho asistenta. Len opice, ktoré symbolizovali chudobu, biedu a jednoduchost predajcov v ostrom protiklade k podnikatelskemu zameru nakupcu.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/prvoaprilove-historky-picasso-bol-zly-svedok-ako-si-zarobit-na-zdochnutej-macke/1358786#comment-3834334396

 

Poučenie z príbehov:

Keď sa na to človek pozornejšie pozrie, tak oba príbehy majú jeden spoločný rys.

Stretávajú sa tam dve skupiny ľudí.

Jedna skupina vychádza z predpokladu pravdovravnosti, t.j. čo sa sľúbi/dohodne, to sa reálne splní/zrealizuje.

Druhá skupina profituje z toho, že niečo slúbi (a protistrana sa na základe toho vykalkuluje ziskovo-nákladovú kalkuláciu), avšak keď dôjde k realizácii obchodu, tak obchodník svoj sľub nesplní, pod nejakou na prvý pohľad neočakávanou výhovorkou. Protistrana, ktorá sa dovtedy racionálne rozhodovala na základe dostupných informácií, skončí vo veľkej strate.

Je to jednoznačné zneužívanie dvoch odlišných kultúrno-genetických spoločenských schém fungovania.

Európania sa evolučne vyvinuli k fungovaniu na bázi spolupráce, pravdovravnosti a dodržiavania pravidiel.

“Nemenovaní” naopak využívajú zásadu oklamať každého, kto je naivne pravdovravný a dôverčivý a profitovať z jeho čestnosti, ktorá sa stáva jeho slabinou.

V praxi je to zrážka dvoch odlišných evolučných stratégií prežitia, pričom tieto dve stratégie budú spolu neustále súperiť, ktorá je efektívnejšia.

 

Celý článek zde

Diskusní téma: Dva príbehy a poučenie.

Datum: 11.04.2018

Vložil: Martin Marcikán

Titulek: Zajímavé

Už jsem to jednou četl, před nějakým časem. Ale stále se nedokážeme poučit.

Přidat nový příspěvek