Došlo k rozhodujícímu přesunu velmocenské rovnováhy

12.10.2015 12:56

Svět si začíná uvědomovat, že 28. září, kdy Putin ve svém projevu v OSN prohlásil, že Rusko už nemůže dál tolerovat nespravedlivou, hloupou a chybnou politiku Washingtonu, jež uvrhla Střední východ a Evropu do chaosu, se v záležitostech světa udála dalekosáhlá změna. O dva dny později se totiž Rusko chopilo iniciativy a spustilo v Sýrii vojenské akce proti Islámskému státu.

Snad se mezi Obamovými poradci najde pár takových, kteří nebudou natolik arogantní, aby nedokázali tuto změnu pochopit. Ruská agentura Sputnik dnes oznamuje, že několik z nejvyšších bezpečnostních poradců doporučilo prezidentu Obamovi, aby své vojenské jednotky ze Sýrie stáhl, vzdal se svého plánu na svržení prezidenta Asáda a navázal spolupráci s Rusy v jejich úsilí zastavit příval uprchlíků do Evropy. Tento nápor podle nich přispívá k tomu, že Evropané si začínají uvědomovat vysokou cenu, kterou platí za to, že zahraniční politiku USA podporují. Tito poradci dále Obamovi sdělili, že idiocie neokonzervativců ohrožuje dokonce i washingtonské impérium v Evropě.

Někteří novináři, jako např. Mike Whitney či Stephen Lendman (na snímku), mají za to – a správně – že Washington v záležitosti ruského zásahu proti Islámskému státu v Sýrii nemůže prakticky nic dělat. Plán neokonzervativců, aby OSN vyhlásilo nad Sýrií bezletovou zónu a tak Rusko ze Sýrie vystrnadilo, je nesmysl, protože OSN takovouto rezoluci nikdy nevydá. Mimo jiné i proto, že tuto bezletovou zónu Rusové už v Sýrii de facto ustanovili.

Putin, aniž by se uchýlil k jakýmkoli verbálním hrozbám či k vyslovování jmen, změnil velmocenskou rovnováhu ve světě a svět si to uvědomuje. Odpověď Washingtonu pak sestává z kraválu, vyhrožování a lží, z nichž některé nacházejí svůj ohlas i u některých z jeho nejpochybnějších vazalů. Jediným výsledkem toho všeho ovšem je pouhá demonstrace washingtonské impotence.

Jestliže má Obama aspoň kousek zdravého rozumu, propustí ze své vlády neokonzervativní hlupáky, kteří veškerou schopnost a moc Washingtonu dodneška rozmrhali, a přikloní se k zájmu Evropy tím, že začne spolupracovat s Ruskem. Tak, že bude teroristy na Středním východě, zaplavujícími Evropu zástupy uprchlíků, nikoliv sponzorovat, ale likvidovat.

Jestliže si ovšem svůj chybný postoj z minulosti nepřipustí, budou USA ve světě i nadále ztrácet jak svou důvěryhodnost, tak i prestiž.

 

Paul Craig Roberts

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paul Craig Roberts vystudoval Georgia Institute of Technology a ve studiích pokračoval na dalších univerzitách, kde dosáhl univerzitní ocenění ( americké University of California, Berkeley a britské Merton College, Oxford). Rok (1981-82) působil v Reaganově vládě jako asistent tajemníka ministra financí. Především však pracoval jako editor a publicista pro Wall Street Journal, Business Week, a Scripps Howard News Service. Je autorem a spoluautorem dvanácti knih. Jeho komentáře jsou celosvětově známé a publikované.

 

Zdroj

Diskusní téma: Došlo k rozhodujícímu přesunu velmocenské rovnováhy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek