Díky Babišově „restrukturalizaci“ se Zdeněk Bakala vyhnul splácení desetimiliardového úvěru NWR u londýnské Citibank či žalobám poškozených akcionářů NWR

08.05.2018 18:32

Oligarchové Andrej Babiš a Zdeněk Bakala zdaleka nejsou takoví nepřátelé, za jaké jsou považováni. Když Zdeněk Bakala dotěžil v roce 2016 Ostravsko-karvinské doly (OKD) a vyhlásil největší bankrot v historii Česka, Andrej Babiš ve funkci ministra financí okamžitě přispěchal Bakalovi na pomoc. Daňoví poplatníci tak budou místo Bakaly platit miliardy na útlum OKD. A nejen to, možná i miliardy za dluhy a škody způsobené Zdeňkem Bakalou. Díky Babišově „restrukturalizaci“ se Zdeněk Bakala vyhnul splácení desetimiliardového úvěru NWR u londýnské Citibank či žalobám poškozených akcionářů NWR, neboť i je Bakala podvedl - v roce 2008 při vstupu NWR na pražskou, londýnskou a varšavskou burzu v prospektu akcií NWR nadhodnotil zásoby uhlí v OKD o 50 procent na 419 milionů tun, což dle Bakaly mělo vystačit na 32 let těžby (do roku 2040).

Tomio Okamura ve Sněmovně navrhuje exekuci majetku miliardáře Bakaly

OKD podala sama na sebe návrh na úpadek (insolvenci) 3. května 2016. Vlastníkem 100 % akcií OKD tehdy byla (a stále je) mateřská společnost NWR Holdings B.V. se sídlem v holandském Amsterdamu. OKD nedržela a nedrží žádné vlastní akcie (akcie OKD), nemohla je tudíž nikomu prodat, ani převádět. Mluvíme o společnosti OKD, a.s. v úpadku, IČO 26863154, se sídlem Stonavská 2179, Doly, 735 06 Karviná. Co se týče NWR Holdings, obchodování s akciemi NWR na burzách v Praze, Londýně a Varšavě bylo zastaveno 4. května 2016, kdy cena akcií NWR klesla na 6 haléřů.

V dubnu 2017 ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka oznámili lidu, že „stát koupí akcie OKD za 79 milionů Kč“. Dle pokynu ministra financí Babiše státní firma PRISKO podepsala dne 6. dubna 2017 smlouvu na „převod akcií OKD se společností OKD, a.s., IČO 26863154, se sídlem Stonavská 2179, Doly, 735 06 Karviná, zastoupená Mgr. Janem Solichem“. Taková firma jaksi vůbec neexistovala a skutečnou OKD zastupoval insolvenční správce Lee Louda, žádný Solich. Ve Smlouvě je uvedena pouze kupní cena 79.596.264 Kč, ale akcie nejsou specifikovány, žádný ISIN akcií, počet, nic. PRISKO si prosadil Babiš, nechtěl DIAMO.

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/5267284

Ovšem 31. března 2017 byla zapsána do obchodního rejstříku společnost zastupovaná Mgr. Janem Solichem: OKD Nástupnická, a.s., IČO 05979277, Stonavská 2179, Doly, 735 06 Karviná.

A letos na jaře se začaly dít velké věci…

28. března 2018 insolvenční správce Lee Louda z původní OKD, a.s., která je od května 2016 v úpadku (insolvenci), převedl „závod“, tedy doly i se všemi zaměstnanci, na společnost OKD Nástupnická a.s. Vyplývá to z Dokladu o vkladu závodu zveřejněném v obchodním rejstříku.

Pak se 1. dubna 2018 OKD Nástupnická přejmenovala, změnila název na OKD, a.s., IČO 05979277, Stonavská 2179, Doly, 735 06 Karviná.

1. dubna 2018 se přejmenovala také původní OKD. Z názvu OKD, a.s. v úpadku IČO 26863154 je nyní Správa pohledávek OKD, a.s. v úpadku IČO 26863154.

Jak vidíte, objevily se nám tady dvě firmy OKD, které mají dvě různá IČO, 26863154 a 05979277, a nebyl to Apríl!

Babišova smlouva z dubna 2017 byla naplněna až za rok, 4. dubna 2018, kdy novinové titulky hlásaly: „Majitelem těžební společnosti OKD je ode dneška znovu stát. Akcie OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku PRISKO, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů korun. Firma má nové představenstvo, jeho předsedou a výkonným ředitelem se stal Boleslav Kowalczyk, který byl dosud v OKD ředitelem činných důlních závodů.“ Jen novináři nezmínili, že tohle je jiná OKD…

Vůči původní OKD věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun. Z toho Citibank pohledávku 10 miliard korun. V OKD se dál těží černé uhlí, pracuje tam 9500 lidí. Jenže majetek původní OKD, tedy doly, je pryč. Doly zmizely, jsou fuč. Díky Babišovi a Lee Loudovi. Původní OKD, tedy od 1. dubna zvané Správa pohledávek OKD, a.s. v úpadku IČO 26863154, zůstaly vlastně jen pohledávky za bývalým majitelem Bakalou.

Tento tunel, vyvedení dolů z původní OKD, nazvali premiér v demisi Babiš, expremiér Sobotka a insolvenční správce Louda „plán restrukturalizace“.

Bakala a jeho společníci od roku 2006 do roku 2012 vytáhli podle insolvečního správce z OKD celkem 65 miliard korun (ve skutečnosti 125 miliard korun). Lee Louda se rozhodl zažalovat Bakalu o 24,5 miliardy. Podle advokáta Jana Kalvody, který Zdeňka Bakalu zastupuje, Bakala nic vracet nehodlá. „Není pro to žádný důvod. Pan Bakala od OKD žádnou takovou částku nepřijal. Nic takového, jako je bezdůvodné obohacení, se v případě OKD a Zdeňka Bakaly také nestalo,“ řekl avokát Kalvoda.

A další problém je na obzoru: „Londýnská Citibank si stěžuje u Ústavního soudu v Brně na to, že Lee Louda popřel její desetimiliardovou pohledávku za OKD. Spory londýnské banky, které společnost OKD ručila za půjčky poskytnuté její mateřské společnosti NWR, začaly v podstatě hned s první schůzí věřitelského výboru OKD. Na té totiž nebyla její více než desetimiliardová pohledávka přijata ani insolvenčním správcem, ani samotným OKD. Citibank tak nemohla hlasovat například o přijetí, či nepřijetí reorganizačního plánu OKD.“

Jak vidíte, nejedná se o žádné sofistikované operace. Andrej Babiš má v primitivním tunelování dvacetiletou praxi, podobným trikem vytuneloval například v roce 1998 firmu Proferta. Lukrativní chemička Lovochemie byla z Proferty „přeparkována“ do Babišova Agrofertu a Profertu poslal Babiš do úpadku (insolvence) i s nesplaceným půlmiliardovým úvěrem u banky IPB, ačkoliv akcie Lovochemie byly zastaveny jako zástava za úvěr u banky IPB. Policie Babiše obvinila v roce 2002 z několika trestných činů, ale dozorující litoměřická, později ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová nikdy Babiše neobžalovala. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová je považovaná za dlouhodobého spojence Andreje Babiše.

Vzhledem k Bakalovu bydlišti u Ženevského jezera se o OKD zajímá alespoň švýcarská prokuratura a několik evropských institucí dozorujících dění na finančních trzích.

————————————————————————————————————————————————————————

Tady jsou nějaké odkazy pro Vás, že to tak skutečně proběhlo:

https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/okd-prevedla-doly-a-zamestnance-na-okd-nastupnickou-1345206

https://iuhli.cz/citibank-dal-valci-s-okd-o-miliardy/

https://iuhli.cz/nwr-pry-nadhodnotila-zasoby-uhli/

https://www.akcie.cz/odborne-clanky/32469-nwr-analyza-spolecnosti-a-jejich-akcii?graf_typ=obr

https://byznys.lidovky.cz/babisovo-reseni-okd-koupit-akcie-a-dluhy-materske-nwr-ci-udelat-spolecnou-firmu-gc7-/energetika.aspx?c=A160407_151542_energetika_pave

 

Zdroj

Diskusní téma: Díky Babišově „restrukturalizaci“ se Zdeněk Bakala vyhnul splácení desetimiliardového úvěru NWR u londýnské Citibank či žalobám poškozených akcionářů NWR

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek