Daily Mail: Kosovsko albánský džihádista a 400 bojovníků IS proniklo ze Sýrie do Evropy.

04.01.2017 10:08

Skupina militantů Islámského státu, mezi nimiž je jeden z vůdců teroristické skupiny, přijela ze Sýrie do Evropy jako uprchlíci, píše Daily Mail s odvoláním na zdroje v italské tajné službě.


V čele této skupiny je albánský džihádista Lavdrim Muhadžeri, jeden z hlavních velitelů IS, také známý jako Abu Abduláh al-Kosova. Mezi předpokládanými cíli teroristů má být řada veřejných institucí v Kosovu a srbská pravoslavná církev.

V listopadu bylo na území samozvané Republiky Kosovo a Albánie bylo zatčeno 19 lidí podezřelých z plánování teroristických útoků v regionu a se vztahy s IS. Mezi plánované útoky patřilo fotbalové utkání Albánie - Izrael 12. listopadu. Podle zvláštních služeb, činnost zadržených osob koordinoval Lavdrim Muhadžeri, kterého balkánská média označila za"kosovského Džihádistu Johna".

27letý rodák z Makedonie Muhadžeri se objevil v Sýrii na konci roku 2012 a byl několikrát viděn na propagačním videu IS. Vyzval Albánce, aby se připojili k teroristické skupině, poznamenal materiál DM. V síti byly zveřejněny fotografie, kde uřízl hlavu vězně, stejně jako video, na němž zabil člověka výstřelem z granátometu.

Podle zdrojů z italské zpravodajské služby, džihádisté masově přicházejí do Evropy a na Balkán. Někteří se dostali do hledáčku tajných služeb, ale mnohým z nich se daří nepozorovaně proklouznout přes hranice. Příkladem toho, že hranice nejsou nepřekonatelnou překážkou pro militanty, je Muhadžeri, který přišel ze Sýrie do Kosova v roce 2013, ale podařilo se mu tajně opustit Evropu dříve, než mohl být zatčen, upozornil Daily Mail.

Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti jak za útok nákladním autem na vánoční jarmark v Berlíně, tak i k masovému zabíjení v nočním klubu v Istambulu.
 

 

Diskusní téma: Daily Mail: Kosovsko albánský džihádista a 400 bojovníků IS proniklo ze Sýrie do Evropy.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek