Člen německého Rotary klubu, jistý Thomas de Maiziere byl v roce 2005 zapleten do pedofilního skandálu Saská bažina.

03.09.2017 10:58

Pomáhá členství v elitních klubech jako je Rotary klub, Kiwanis, Lions klub nebo Alumni, v kariéře? Přinejmenším rozhodně neškodí…

Kdo chce společensky a kariérně stoupat vzhůru, měl by znát ty „správné lidi“. Od té doby, co je tato rada napsaná v kariérním poradci pod nadpisem Networking, neustále roste počet formálních sítí a jejich členů. Téměř každá německá univerzita za posledních 20 let založila sdružení absolventů Alumni a třeba obchodní platforma Xing má již téměř jedenáct milionů členů.

Kromě těchto relativně nových sítí a profesních organizací existují i ​​organizace, které fungují víc než sto let, aby podporovaly kariéru a pověst svých členů. Což tyto organizace a kluby vehementně popírají. Takzvané servisní kluby, které se zabývají službou, jako je Rotary klub, který byla založen v roce 1905, Lions Club, Kiwanis, Soroptimist klub nebo Round Table jsou považovány za cenná sdružení, jejichž členové a členky si pomáhají k dobrým obchodům nebo pozicím. Například v Německu existuje více než tisíc německých společenství studentů, jejichž kořeny sahají hluboko do 19. století, a samy sebe chápou vysloveně jako mezigenerační sdružení k vzájemné podpoře. Informoval o tom nedávno deník Süddetutsche Zeitung.

V USA zase existuje známé tajné společenství na Yale University, které se nazývá Skull and Bones, ve Velké Británi na univerzitě v Cambridge funguje The Pitt Club a na Oxfordské univerzitě Bullingdon Club.

Mohou členové studentských organizací i dnes profesně těžit ze svých kontaktů? To je různé, myslí si politoložka Alexandra Kurth z univerzity v Giessenu. Je prý třeba rozlišovat mezi studentskými mládeneckými spolky (Burschenschaft) nebo krajanskými spolky (Landsmannschaft), jejichž pověst byla pošramocena kontakty s extrémně pravicovou scénou. Jinak je tomu například u katolických studentských sdružení nebo organizací. Členství by mohlo být prospěšné, pokud na klíčových pozicích sedí „starší pánové“.

Sdružení sice chtějí získávat nové členy s odkazem na dobré kariérní vyhlídky, na druhé straně se chtějí vyhnout image protekce. Na svých společných webových stránkách vábí „na množství sítí a kontaktů i po ukončení studia“ a mezinárodní burzu stáží. „Z kontaktů by mohli mít prospěch jen ti, kteří podávají odpovídající studijní výkon,“ řekl pro Süddeutsche Zeitung Matthias Stier. Třiadvacetiletý student podnikové ekonomiky je členem sboru studentů Würzburger Corps Nassovia a předseda Kösener Senioren-Convents-Verband, což je nejstarší asociace, která zastřešuje studentské kontakty z Německa, Švýcarska, Rakouska a Maďarska. „Když se někdo připojí, tak na stole hned přirozeně neleží deset nabídek na stáž,“ říká Matthias Stier. Jiný bratr ze sdružení mu ale zprostředkoval studentskou brigádu v účetní firmě. „Jeden starší pán ve vedoucí pozici v jedné velké advokátní kancelář mi našel materiál pro seminární práci.“

Albrecht Fehlig, mluvčí studentských spolků, považuje za důležité, aby členové spolku převzali zodpovědnost v samostatné organizaci: „Sdružení jsou relativně malá a každý jednou musí převzít nějaký úkol. Na to je třeba řečnická obratnost, vedoucí schopnosti a sebevědomí.“

Téměř žádná sdružení nepřijímají ženy, ale téměř každého mužského kandidáta vítají s jásotem. Servisní klub, jako je například Rotary, je naopak exkluzivní. Vyžaduje pouze profesně úspěšné lidi a s nimi navazuje spojení. Nicméně, člověk by si neměl od klubových kontaktů příliš mnoho slibovat, varuje headhunter Heiner Thorborg, který je po celá desetiletí členem Rotary klubu ve Frankfurtu. „Získáte přístup k nejlepším lékařům a právníkům, ale profesně jsem Rotary nikdy nevyužíval.“ Tak samozřejmě že do novin neřekne opak…

Oficiálním cílem organizace Rotary je sdružovat obchodníky a vůdčí osobnosti k poskytování humanitárních služeb, podporovat vysoké etické standardy ve všech povoláních a pomáhat budovat dobrou vůli a mír ve světě. Členové se setkávají obvykle jedenkrát týdně na společnou snídani, oběd nebo večeři, což je společenská událost a příležitost koordinovat činnost klubu k dosažení stanovených cílů.

Mnohé kluby jsou prý již zastaralé, síť Alumni sdružení je na podporu kariéry mnohem vhodnější. „Myslím, že se kluby jako určitá kariérní síť zcela přeceňují,“ souhlasí sociolog Sebastian Gradinger, autor studie o sociální funkci servisních klubů. „Vysoké náklady na sociální a humanitární projekty, cestování a týdenní setkávání nemají žádný vztah k potenciálnímu profesnímu přínosu.“

Kdyby to ovšem bylo tak, jak říká pan sociolog, proč by do nich vstupovalo tolik lidí? Kvůli společným snídaním či míru ve světě asi těžko.

Stinné stránky

Opravdu se v elitních klubech a společnostech jedná v lepším případě o přednášky, charitativní akce, vzdělávání a semináře, v horším případě o kariérní postup, sociální status, výhody a prospěchářství? Neskrývá se za členstvím v klubu nějaká další skrytá a netransparentní agenda, jako je tomu často v případě neziskových nevládních organizací?

Pozadí elitních klubů v České republice odhaluje rozsáhlý článek bývalého člena Rotary klubu Adama B. Bartoše: „Členství v Rotary klubech není tajné, politici se jím často i chlubí, většinou jde o politiky pravicové (ODS) a členství je vnímáno jako prestižní záležitost, související s byznysem nebo obecně vlivem v regionu. (…) Rotary klub se navenek věnuje charitě, často ale bývá kritizován jako místo setkávání vlivných lidí, kteří spolu mluví a v zákulisí si vzájemně pomáhají.“ Tvrdí se, že Rotary je jen jakousi přípravkou pro členství v zednářské lóži.

Nicméně i samotní členové elitních klubů nejsou ušetřeni nejrůznějších skandálů. Například člen německého Rotary klubu, jistý Thomas de Maiziere byl v roce 2005 zapleten do pedofilního skandálu Saská bažina. Jako tehdejší saský ministr vnitra vyšetřování zastavil a případ, do kterého byly zapleteny vysoce postavené osoby, nikdy nebyl zcela objasněn. Maiziere byl obžalován za maření vyšetřování, neboť zmizel soudní spis se jmény politiků a soudců. Nikdy však nebyl potrestán, naopak – ve vládě Angely Merkelové zastává post ministra vnitra, takže má celou policii pod palcem. Že by náhoda?

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Foto Wikimedia Commons

Z Česka je známá třeba kauza MUDr. Jaroslava Bartáka, dlouholetého sekretáře Lionsklubu Praha. Barták sedí ve vězení za brutální týrání a znásilňování svých asistentek. Pikantní je, že na jaře 2011 psychopat a sexuální deviant Barták natáčel erotický film, ve kterém se obsadil do role kardinála. Část filmu vznikla na velvyslanectví Vatikánu v Praze! Apoštolská nunciatura pak proti tomu důrazně protestovala s tím, že Barták zneužil možnosti pohybu na velvyslanectví, kam měl přístup jako lékař.

V září 2012 byl s Bartákem zahájen soudní proces. Čelil obžalobě z osmi závažných trestných činů, většinou sexuálního charakteru, dále vydírání či ublížení na zdraví. Policie zadokumentovala 11 žen, kterým Barták ubližoval od roku 2006. V únoru 2013 byl odsouzen na 14 let vězení, v červnu 2013 mu odvolací soud trest potvrdil.

 

Zdroj: https://www.sueddeutsche.de/karriere/aufstieg-dank-beziehungen-was-elite-zirkel-wirklich-fuer-die-karriere-bringen-1.1180880

 

Zdroj

 

 

Q.S.

Politiky dnes "netvoří" to, že je znají jejich voliči oceňující jejich práci a chrakter, ale jejich vyfiltrovaný obraz prezentovaný médii. Z vydíratelných a poslušných loutek jsou vyráběni spasitelé státu a jeho ekonomiky, z těch, kteří se snaží o změnu ve prospěch celku jsou vyráběni zloději, náckové, neschopní primitivové.

Politiku dnes tvoří vlastníci korporací skrze média, své placené poskoky v dotovaných NGO, poslušné loutky v horních patrech politických stran. 

Pokud "vše dobře" půjde, budou si loutky dosazovat přímo a nebudou volby vůbec potřebovat, leda jako elektronickou kulisu k "demokratickému" vládnutí.

"Time is near..."

 

 

Spiknutí

 

V jaké fázi se nacházíme? Co myslíte?

Diskusní téma: Člen německého Rotary klubu, jistý Thomas de Maiziere byl v roce 2005 zapleten do pedofilního skandálu Saská bažina.

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek