Chtěli jsme jim pomoci, a tohle máme za to? Šokované německé město, kde se porvaly stovky uprchlíků… Různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit.

06.10.2015 19:19

Německé město Calden otevřelo své brány uprchlíkům. Dobrovolní hasiči jim postavili na letišti stanové městečko, nyní je v něm na 1400 běženců. Píše o tom server Washington Post.com. Obyvatelé jsou však vůči přijetí uprchlíků nejednotní, a to zejména po incidentu, který se odehrál předminulou neděli. A v saských Drážďanech se na názory místních dotazovali i z iDnes.cz, žádné nadšení z uprchlíků tam nepanuje…

 

V neděli totiž v Caldenu, městečku ve středu Německa s třemi tisíci obyvateli, došlo k chaosu, kdy se v obchodní zóně poprali 19tiletý Albánec a 43letý Pákistánec. Po chvíli bylo v bitce zapojeno 300 uprchlíků. O obnovení pořádku následně muselo usilovat více než 50 policistů, tři z nich byli dokonce hospitalizováni. 

Po těchto zkušenostech nejsou němečtí obyvatelé uprchlíkům nakloněni tolik, co dříve. „Když začali přicházet, viděl jsem lidi, co potřebují pomoc. Tak jsem samozřejmě začal pomáhat,“ řekl listu Washington Post místní obyvatel Harry Kloska. Teď však prý svůj názor změnil. „Nejsem si jist, že budeme schopni pomoci tolika lidem z tolika různých zemí,“ říká.

Ve středu v noci navíc vypukly násilné střety i v uprchlickém centru v severním Hamburku. I když policisté říkají, že k nárůstu celkové kriminality nedošlo, nervózní obyvatelé začali zamykat v noci dveře a bojí se o své děti.

Němci řekli české novinářce, co si myslí, něco trochu jiného než Merkelová

Ještě hůře než oficiální průzkum dvou německých novin dopadlo dotazování novinářky a její kamarádky obyvatel saských Drážďan, jaký je jejich názor na přijímání uprchlíků. Píše o tom ústecká mutace serveru iDnes.cz.

„Bude občanská válka, tohle jinak dopadnout nemůže,“ svěřila se mladá studentka Nadin. Naopak student Steffen pomáhající uprchlíkům v táborech z imigrantů strach nemá. „Nejsou to žádní zločinci, ale strašně vděční lidé, kteří utíkají před válkou,“ říká.

Česká novinářka přiznává, že zjistit názor Sasů na uprchlíky nebylo v ulicích Drážďan vůbec jednoduché. Většina lidí podle němčiny poznala, že česká redaktorka je cizinec, a mlčela jako hrob. Trochu se rozmluvili jen ti, kteří uprchlíky podporují. Získat důvěru lidí musela redaktorce pomoci její německá kamarádka z Drážďan. I tak ale lidé, kteří se nakonec rozhodli se svým názorem svěřit, si chtěli být jisti, že nebude zveřejněno jejich celé jméno a text opravdu vyjde jen v Česku.

Nelíbí se mi to. V Německu máme vlastní problémy

„Politici říkají, že tohle chceme, ale to není pravda. Je to problém, který stojí miliardy, a budou to platit lidé, kterých se nikdo na názor neptal,“ řekl spíš šeptem jeden z mužů ochranky tábora pro běžence na Gützkowstrasse.

„Nelíbí se mi to. V Německu máme vlastní problémy. Třeba tři miliony lidí bez práce. A všichni, kteří přijdou, kvůli rychlé integraci práci dostanou. A co Němci?! Vždyť vy uprchlíky také nechcete. Stejně jako Švýcarsko, Austrálie... Mám každý den větší strach, žena se večer bojí chodit parkem, mně rozbili okno u mercedesu,“ zlobí se Gustav.

39 % Sasů si prý myslí, že další uprchlíky už přijímat nelze

Server uvádí, že podle průzkumu společnosti UNIQA pro Sächsische Zeitung a Leipziger Volkszeitung, v němž odpovídalo více než 1300 respondentů a byly porovnávány názory Sasů a celé země, si 41 procent lidí z východu myslí, že Německo je bohaté, tolerantní a může se postarat o ještě více uprchlíků. V celé spolkové republice si totéž myslí celkem 51 procent lidí.

Že další uprchlíky už přijmout nelze, si myslí 39 procent Sasů. Opak uvedlo 32 procent. Podle 61 procent by se měli přijímat pouze ti, kteří jsou ochotni se přizpůsobit nové zemi a kultuře, 76 procent souhlasí s tím, že dál nelze pokračovat stejným tempem přijímat uprchlíky a je potřeba zpřísnit pravidla.

Lidem se nic neříká

„S běženci soucítím. Ale vláda ani místní na ty statisíce lidí nebyli připraveni, se vším se začalo strašně pozdě. Lidem se nic neříká, nevysvětluje. Dodnes nikdo neobjasnil, co se vlastně děje. Proč se dalo tolik lidí do pohybu a co bude dál. Kdy a jak tohle skončí?“ ptala se starší dáma, která ani za nic nechtěla říci jméno. Nechce prý problémy.

„Měli bychom to ale dělat jinak a tolik běženců do země vůbec nepustit. Vždyť se nesnesou ani sami mezi sebou, v táborech se napadají tyčemi i noži. Pak se mají ještě přizpůsobit cizí zemi? To nikdy nemůže fungovat. Asi nebude klasická válka národů, ale válka kultur určitě,“ svěřila se paní Ingeborg.

Různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit

„Máte tolik vlastních lidí bez práce, bezdomovce, malé důchody a do toho přijdou tisíce cizinců. Ty různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit,“ dodala její kamarádka Ursula.

Závěrem server přiznává, že jeho malý průzkum dopadl ještě hůř než ten, který přinesly saské deníky. Z třinácti oslovených lidí bylo proti dalšímu přijímání uprchlíků devět lidí, pro jen čtyři. A to včetně redaktorčiny německé kamarádky.

 

Zdroj

Diskusní téma: Chtěli jsme jim pomoci, a tohle máme za to? Šokované německé město, kde se porvaly stovky uprchlíků…

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Diskusní téma: Chtěli jsme jim pomoci, a tohle máme za to? Šokované německé město, kde se porvaly stovky uprchlíků… Různé kultury si nikdy neporozumí, to nejde vyřešit.

Datum: 14.10.2015

Vložil: marvil

Titulek: můj nynější pohled

Mám z toho pocit , že někomu jde o občanskou válku. V dnešní době asi nejde použít zbraně hromadného ničení aniž by byli zasaženi i samotní původci kdekoli na planetě , tak jak jinak redukovat počet obyvatelstva?
Zotročit , lide budou mít větší strach o svou budoucnost, práci, budou konečně poslušni mocipánům.
Jednou stejně Eu musí přestat přijímat uprchlíky, nelze přestěhovat všechny kontinenty na jeden maličký a co se teprv bude dít pak?

Datum: 06.10.2015

Vložil: Quintus

Titulek: Člověk si musí zákonitě položit několik otázek. Třeba 6...

1/ Utíkají ti lidé skutečně před válkou. Jejich energie a agresivita svědčí o něčem jiném.
2/ Jsou to skutečně ženy a děti, nebo mladí agresivní muži?
3/ Není obraz jejich zničených zemí ve skutečnosti obrazem jejich nitra? Čest světlým výjimkám!
4/ Není obraz, který nám vnucují média a vládnoucí špičky zcela odlišný od reality?
5/ Proč nám vnucují právě tak odlišný obraz a z jakého důvodu?
6/ Jsme ochotni věřit klamu až do bodu ztráty soudnosti a pudu sebezáchovy?

Přidat nový příspěvek