Chemický útok?

29.08.2017 15:32

Kvůli neznámé chemické látce ve vzduchu musela být v neděli evakuována pláž Birling Gap ve východním Sussexu v Anglii. Lidé měli problémy s dýcháním, zvraceli a pociťovali pálení očí. Nemocnice v Eastbourne podle BBC oznámila, že ošetřila 133 lidí.

První informace o události přišly v neděli těsně před pátou hodinou odpoledne (18 hodin SELČ), kdy „na padesát lidí bylo postiženo pálením očí a hrdel“. První postižení byli z pláže Birling Gap, pak se však oblak plynu přesouval dál – mířil na východ podél pobřeží až k Bexhillu. Ošetřeno muselo být nakonec minimálně 133 lidí.

Návštěvníci v oblasti byli evakuováni a místní obyvatele úřady vyzvaly, aby neotevírali okna a dveře. Pláž se vyprázdnila během deseti minut. Ve vzduchu byl podle některých svědků cítit silný pach chlóru.

Policie je přesvědčená, že událost byla ojedinělým incidentem a „nečeká se jeho opakování“. Není však jasné, jak to může vědět, když zároveň tvrdí, že neví, co ji způsobilo.

Chemická mlha, která v neděli zasáhla pobřeží anglického hrabství Východní Sussex, přišla podle Čecha pracujícího v Eastbourne zcela nečekaně. Dosud neznámá látka byla navíc podle něj velmi agresivní a on nikdy nic podobného nezažil, přestože vyrůstal vedle chemické továrny v Litvínově, kde se odehrála celá řada úniku nebezpečných plynů. „Bylo to, jako kdybych dostal facku,” řekl serveru Novinky.cz Tomáš Říha, který žije ve městě Eastbourne už dva a půl roku a pracuje přímo v centru v jednom z hotelů.

Řada místních podniků prý ihned zavřela. Další den byla mlha pryč, Říha však říká, že noc byla velmi dramatická. Nikdo totiž nevěděl, co se děje. Všem prý bylo pouze doporučeno, aby zavřeli okna. „Následující ráno měli někteří hosté stále zarudlé oči. Mě osobně štípaly rty a náš kuchař měl vyrážku na rukou.“ V hotelu, kde Říha pracuje, ale museli dělat, že se nic neděje. „I když nám všem bylo špatně, museli jsme se usmívat a předstírat, že je vše v pořádku. Každému zrudly oči a řada návštěvníků si stěžovala na bolesti hlavy. Bylo to velmi agresivní, někteří lidé i zvraceli.“

Podobně jako vedení hotelu se chovají i úřady. Nikdo prý nic neví, ačkoli zdravotníci či hasiči musejí mít vybavení, které by složení látky mělo snadno detekovat. Otázka tak je, zda úřady opravdu nevědí, nebo vědí o dost víc, ale zatajují informace.

Není proto divu, že se v Anglii čile spekuluje o původu chemického mraku. Podle serveru kentlive.news existuje zhruba 6 teorií. Jednou z nich je únik nebezpečné látky z nějaké evropské chemičky, například z Francie, neboť v Sussexu se poblíž žádná nenachází. Inspektor Bruce Mathews ze Sussexské policie sice připustil, že v minulosti k takovým incidentům došlo, ale policie oznámila, že to není tento případ.

Foto Kyle Crickmore

Druhou možností je plynový kanystr z první světové války, které se údajně v této oblasti nacházejí. Jiné spekulace se přiklánějí ke staré ztroskotané ponorce s nebezpečným nákladem, nejsou ale ničím podložené.

Více lidí se domnívá, že šlo o chemický útok. Například bývalý voják Jason Andrews z Eastbourne jel zrovna na rande na pláž, když ho zasáhl chemický mrak, se vzhledem ke svým vojenským zkušenostem přiklání k této verzi.

Jiná teorie zase hovoří o řasách, ze kterých se uvolnily toxiny. Proč by to ale dělaly, není jasné.

Další vysvětlení operuje s vypuštěním, ať už úmyslného či neúmyslného, jedovatého chloru. Mnoho svědků pach chloru cítilo. Sussexská policie to ale označuje za extrémně nepravděpodobné, sama ale nabízí pouze vysvětlení, že „to přišlo z moře, ale není potvrzené, co to bylo“. Tomu se říká analýza…

Zkušenost z nejrůznějších incidentů chemické či jaderné povahy nám naznačuje, od Černobylu po Fukušimu, že pro úřady není problém zjistit, co se stalo, a detekovat látky v ovzduší či ve vodě, jen se jim nechce lidem příliš sdělovat detaily a řídí se heslem „mlčeti zlato“.
Je to i tento případ?

 

Zdroj

 

Q.S.

Nedávno to byla radioaktivita odněkud ze Skandinávie a také to jaksi vyšumělo. Jako ostatně většina událostí jsa přehlušena dalšími.

Jako s teroristickým obohacováním evropských zemí. Za týden už nikomu nepřijde divné, že žije na Blízkém Východě...

Diskusní téma: Chemický útok?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek