Celkem jen 6 000 vojáků bude hlídat strategická místa. „Na zbytek území ČR jich zůstanou zhruba dva tisíce. Když budete mít štěstí, každých 50 čtverečních kilometrů narazíte na jednoho vojáka

10.09.2015 18:13

Václav Cílek se na stránkách týdeníku Echo24.cz nejdříve vyjádřil ke svému tvrzení o vyslání myslivců na hranice republiky a následně se pustil do rozboru situace, kdy dojde k přírodní katastrofě včetně celoplošného výpadku elektřiny. Svazarm, rádia na kliku, zásoby filtrované vody. To všechno by bylo třeba ve chvíli, kdy stát přestane fungovat. A k tomu stačí opravdu málo.

  

Cílek na úvod připomíná, že jeho vyjádření o myslivcích, které nedávno proběhlo médii, nemá se současnou situací nic společného a je pomalu rok staré. Přesto jej přejali i plátky jako Nový prostor či Britské listy. To by v dobách klasické žurnalistiky bylo „za hranicí novinářské etiky“.

Dál se však dostává k tomu, že podobných a „mnohem obskurnějších návrhů“ měl víc. Například uspořádání spartakiády či vytvoření alternativy ke Svazarmu. Ve školách by zavedl povinné filtry na vodu a do každé knihovny rádio na kliku.

A jme se popisovat rozpad společnosti, ke kterému dochází v případě velké přírodní katastrofy. „Nejpozději druhý či třetí den začnou hladoví lidé rabovat obchody, protože jim nic jiného nezbude. Nákaza se ale rozšíří dál a budou, jako je tomu v podobných případech téměř vždy, ohroženi běžní, mírumilovní lidé,“ vysvětluje Cílek.

A naše armáda rozhodně není ve stavu, ve kterém by mohla jakýmkoliv funkčním způsobem bojovat proti rozpadu státu. Celkem jen 6 000 vojáků bude hlídat strategická místa. „Na zbytek území ČR jich zůstanou zhruba dva tisíce. Když budete mít štěstí, každých 50 čtverečních kilometrů narazíte na jednoho vojáka,“ říká Cílek a dodává, že policistů je sice více, ale přibližně polovina půjde místo do služby ochraňovat svoji rodinu. „Prostě v okamžiku, kdy budete potřebovat stát, najednou nebude.“

Celý text zde

Popisuje také vznik dvojího nebezpečí. Prvním jsou samozřejmě již zmínění hladoví a zoufalí lidé. Tím druhým jsou však všichni ti, kteří vlastní zbraň, ať již legálně či nelegálně drženou. Podle odhadů vychází, že v ČR je mezi lidmi zhruba 2 miliony až 2,5 milionu střelných zbraní. „Jinými slovy řečeno, skoro všichni zločinci jsou ozbrojeni, odhodlaní a dočasná absence státu a jeho práva jim rozvazuje ruce k páchání nekalostí. Něco podobného se může stát i při velkém, nekontrolovaném proudu hladových uprchlíků. Co za této situace může starosta menšího města s průměrnými pěti městskými strážníky dělat?“ ptá se Cílek.

Jednoduše se obrátí na partu místních, vezmou do ruky zbraně a zjednají si pořádek. „Málo platné, jádrem této hlídky nejspíš budou myslivci, protože mají zbraň, uniformu, znají terén a jako celek představují větší palebnou sílu než armáda a policie dohromady (105 tisíc zbraní),“ vysvětluje Cílek s tím, že k „dobytí ČR“ by podle jeho odhadů stačilo i méně než pět tisíc lidí.

Rádio na kliku je pak nutností pro všechny případy. Vypadne elektřina, a rádio se tak stane vaším jediným spojením se světem. „Praktická zkušenost z hurikánové oblasti USA ukazuje, že baterky buď dojdou, nebo se vybijí, a tak je běžnou součástí domácností, doporučovanou americkým červeným křížem, tzv. nouzové rádio,“ říká Cílek.

„Je to podobný případ jako u myslivců. Nevymýšlíme způsoby, jak posílit stát, ale jak s co nejmenšími ztrátami a utrpením ochránit místní komunity v přechodném období, kdy běžný život přestává fungovat,“ tvrdí Cílek a dodává, že jedním z hlavních problémů bude v těchto situacích vždy nedostatek pitné vody. „Případy kontaminované vody v pražských Dejvicích a v Novém Boru ukázaly – a to ve fungujícím okolí –, o jak obtížnou situaci šlo.“

Diskusní téma: Celkem jen 6 000 vojáků bude hlídat strategická místa. „Na zbytek území ČR jich zůstanou zhruba dva tisíce. Když budete mít štěstí, každých 50 čtverečních kilometrů narazíte na jednoho vojáka

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek