Bělá pod Bezdězem: Žloutenka, syfilis, kapavka, děti běžně kálejí na podlahu pokojů.

25.09.2015 10:39
Plivání po ostraze, křik, nadávky. To vše zažívají každý den dvě zaměstnankyně detenčního centra pro uprchlíky v Jezové u Bělé pod Bezdězem. Uprchlíci jsou tak nevděční, že nechtějí obnošené šatstvo a žádají nové oblečení. Obě ženy se rozhodly i přes zákaz svěřit se svými zážitky MF DNES.
Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem

Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem

Stovky cizinců za zamřížovanými okny, ostnatým drátem a žiletkovým plotem pod dohledem policie čekají, až je z Jezové pustí. Pobyt tam je pro ně nedobrovolné zdržení při cestě do vysněného Německa. Je to vězení, které musí snášet.

„Někdy plivou po ostraze. Nemůžou ven, a tak za to můžou všichni, kdo jsou na dosah,“ říkají dvě zaměstnankyně zařízení. Redakce jejich totožnost zná, ale rozhodla se ji neuveřejnit. Zdejší zaměstnanci totiž nesmějí o své práci s nikým mluvit. Nařizuje jim to pracovní smlouva.

Dvě ženy, říkejme jim třeba Marie a Darina, však podle vlastních slov čelí v posledních měsících takovému tlaku, že se rozhodly promluvit.

„Děti běžně kálejí na podlahu pokojů. Matky požadují, aby to odklidily uklízečky,“ říká Darina. Prý už si zvykla i na nadávky. K těm se cizinci uchylují hlavně ve chvíli, kdy někdo nesplní jejich požadavky.

Lidé nosí obnošené oblečení, to cizinci odmítají

„Žádají mě třeba o okamžité propuštění. Já jim ale pomoct nemůžu, není to v mojí kompetenci. A oni pak dělají scény, dohadují se a křičí na nás,“ říká Darina a pokračuje:

„Neplatí to pro všechny, ale jsou nevděční. To mi vadí. Obnošené oblečení nechtějí. Lidé to sem nosí a oni to odmítají. Chtějí po nás nové. Prý ho dostávali i jinde včetně peněz, aby šli dál do Evropy.“

Problém je také s jídlem. Na českou stravu nejsou běženci zvyklí, a tak jim často nechutná. Podle obou žen se přesto kuchaři snaží vyjít klientům vstříc. „Muslim musí mít krávu, ne prase, Ind zase prase místo krávy, jsou tady vegetariáni, vegani.“

Ani v dalších ohledech pro ně pobyt v Jezové není nepohodlný. „Klienti mají plazmovou televizi v každém patře. Funguje do jedenácti večer,“ říká Marie. Podle toho, jaké je klient národnosti, pak volí programy. Ruské či arabské, stačí si vybrat. Jenže televize s sebou nese i negativa. „Když uprchlíci vidí, co se děje, chtějí ven,“ doplňuje Marie.

Kapacita Jezové se z původních 270 míst zvýšila na 700. V současnosti je zde podle oficiálních údajů ministerstva vnitra asi 490 cizinců, převážně Syřanů a Afghánců. „Jenže dřív jich tady průměrně bylo tak sto,“ upozorňuje Marie, že při současném stavu nedokáže nával práce zvládnout.

Pracovnice by chtěla pomoc psychologa, nárok ale nemá

„Ten nápor byl teď obrovský,“ doplňuje Marie a zmiňuje zaměstnance na příjmu. Říká jim nonstopáři. Jsou to ti, kteří cizince po příjezdu do tábora přijímají. „Nonstopáři už nemůžou. Když přicházelo denně čtyřicet běženců, hroutili se. Proto se teď zaměstnanci v táboře hodně střídají,“ zmiňuje Marie.

Dokonce přiznává, že by za současné situace stála o pomoc psychologa. Od zaměstnavatele ale na ni nemá nárok. „Psychologické služby správa uprchlických zařízení poskytuje našim klientům, tedy cizincům,“ zní ústy Gabriely Vaňkové z tiskového oddělení ministerstva vnitra odpověď na otázku, zda správa takový bonus svým lidem poskytuje.

 

I přes to všechno ale Darina tvrdí, že ji práce baví. To je totiž její hlavní motivace, aby na místě zůstala. Finanční ohodnocení podle ní není valné, odměny dostávají zaměstnanci tak jednou za půl roku.

„Někdo bez praxe dostane tak dvanáct tisíc hrubého. Žádný chlap vám sem nepůjde. Údržbáři jsou tady samí důchodci. Za to rodinu nikdo neuživí,“ popisuje. Další benefity za náročnou práci? Skoro nic. „Dostali jsme teď nějaké vitaminy. A konečně nám nabídli očkování proti žloutence,“ doplňuje Darina.

Navíc se podle tvrzení obou žen počet zaměstnanců nezvýšil, přestože cizinců je v zařízení mnohem víc. „Padáme na hubu a neděje se nic. Řeknou nám, ať si vezmeme dovolenou, jenže na tu nemáme,“ podotýká Darina.

Správa uprchlických zařízení, pod niž Jezová patří, však s tvrzením zaměstnankyň nesouhlasí. „Devět lidí odešlo, nabíráme ale nové. V Jezové pracuje o čtyřiadvacet lidí víc než před čtyřmi měsíci,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Vaňková.

Kolem chování uprchlíků koluje celá řada fám. Řadí se mezi ně například to, že často páchají demonstrativní sebevraždy, nezřídka se pokouší o útěk a bývají nakažení tuberkulózu.

„Výhrůžku podříznutím jsem viděla jednou. Co vím, o útěk se pokoušejí minimálně. Dobře v tomhle fungují kynologové. Psů se cizinci hodně bojí,“ tvrdí Darina.

Bitky jsou hlavně kvůli cigaretám a náboženství

Tuberkulóza podle žen v táboře není a potvrzují to i oficiální zdroje. „Informace týkající se zvýšeného výskytu TBC v Jezové se nezakládají na pravdě,“ sdělil MF DNES už dříve ředitel správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný.

To však neznamená, že nemoci v táboře nejsou. „Žloutenka, syfilis, kapavka,“ vyjmenovává Darina. Údajně i HIV pozitivní. Zaměstnanci v budovách ale podle ní strach mít nemusí.

Cizinci totiž hned po příjezdu do tábora odcházejí na izolaci, projdou lékařskou prohlídkou a odvezou se do nemocnice v Mladé Boleslavi na rentgen. „Když je tohle v pořádku, pustí je mezi ostatní a mezi nás,“ dodává Darina.

Teprve pak je ubytují. Muže a ženy s dětmi zvlášť. Někdy se rozdělují i podle národnosti nebo náboženství – kvůli bezpečnosti. Pokud dojde ke rvačce, týká se to hlavně mužů. Důvodem bývají krádeže cigaret nebo náboženské spory.

 

Zdroj

Diskusní téma: Bělá pod Bezdězem: Žloutenka, syfilis, kapavka, děti běžně kálejí na podlahu pokojů.

Datum: 29.09.2015

Vložil: Verča

Titulek: imigranti

Nejsem rasistka, chápu, že těm sužovaným válkou by se pomoc mělo, ale ekonomické migranty bych rychle pakovala zpátky tam odkud přišli. Jako na mě někdo střílet, tak je mi jedno v jakém státě budu, hlavně, když na mě nebudou padat bomby. Nechala bych je pár dny hlady a bez oblečení, by viděli, jak by jim chutnalo. Je to, ale potom také výsměch pro celou charitu a lidi, kteří darují své oblečení a jiné potřeby a oni si toho neváží. Ono za dobrotu na žebrotu. Je to smutné. Ale stejně mě nejvíce zaráží, že pro občany ČR žádné peníze navíc nejsou a pro tisíce ilegálních migrantů ano. To mi fakt hlava nebere.

Datum: 29.09.2015

Vložil: vlasta

Titulek: solarova

kdo ten rentgen v Mladé Boleslavi platí,český důchodce dostane zánět průdušek a v lékárně zaplatí 150 kč,za antibiotika,ty vyžírky mají vše zdarma,je to smutné

Datum: 28.09.2015

Vložil: Jablonečák

Titulek: Host do domu-hul do ruky

A to je teprve začátek. Všude se nám ukazuje, jak se jim ubližuje, ale co dělají oni už tam není a přitom záznamů je dost. A teď se už začínají vracet ze severských zemí, protože je tam zima a to teprve začíná podzim

Datum: 28.09.2015

Vložil: René

Titulek: Krutá pravda

Splynovat.... to jediné mě napadá. :(

Datum: 28.09.2015

Vložil: jana

Titulek: host do domu -hul do ruky

Nase vlada se zblaznila dobrovolne nas dala napospas takovym cunatum.nechci domyslet jak dopadne nas stat tak za rok dva.uprimne lituji dalsi nase generace.nas stat a hlavne vlada se uplne zblaznila.nasim se nepomuze proto ze nejsou pry penize ale pro ne jsou?vlado vzpamatuj se a zacni konat!!!!!!!!!!

Datum: 27.09.2015

Vložil: Češka

Titulek:

Utíkají ze své země kvůli tomu, že tam zuří válka nebo třeba nesouhlasí s politikou své země , to by člověk pochopil, ale v takové situaci bude člověk v cizí zemi pokorný, vděčný za každou pomoc, přizpůsobí se danému státu, co oni, nechutná jim, nechtějí nošené oblečení, kálejí na zem, kde se utáboří je bordel. Takové bych nekompromisně vyhostila , musíme si toto nechat líbit, proč ?

Datum: 27.09.2015

Vložil: Andrej

Titulek: imigranti

Všichni poslanci, kteří proti těmto imigrantům nezakročí jsou vlastizrádci. Vymýtit Islámský stát, ukončit války a všechny vrátit zpět do své země.

Datum: 27.09.2015

Vložil: Johnny Claims

Titulek: Mr.

Poděkuje vašim vlasti zrádců České vládě ta vás zaprodala tak jako v Mnichove. Odstraňte vaši prasivou vládu vystoupnete z EU spojte se se Slováky. Zrušte veškeré náboženství a zente tyto cizaky svinskym krokem se zbraní v ruce od hranic.

Datum: 25.09.2015

Vložil: Patriot

Titulek: Host do domu -hul do ruky

Nejsou spokojeni s jidlem a starsim oblecenim? Plivou a nadavaji zamestnancum? Serou na podlahy a uklizecka musi hovna po tom dobytku uklizet? Kuchari si lamou hlavy s jidelnicky, aby nezvanym hostum chutnalo? To si delate srandu, ze? Pokud jste tohle nechali dojit tak daleko a nechate si to libit, tak dobre vam tak! Na takovehle nevdecniky a sprostaky totiz patri poradna hul a mars odkud jsi pritahl. Tohle uz presahuje vsechny meze! To uz jsou vsichni v Evrope totalne vygumovani? Vypada to tak.Bohuzel.

Datum: 26.09.2015

Vložil: Čech

Titulek: Re: Host do domu -hul do ruky

Slyšel jsem že jídlo, které se jim zrovna nelíbí, klidně hodí po ženách, které jídlo vydávají.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek