200 starostů ze spolkové země Severního Porýní-Vestfálska (Nordrhein-Westfalen) poslalo kritický otevřený dopis k rukám kancléřky Angely Merkelové.

22.10.2015 15:28

Velmi důrazně upozorňují na situaci ve svých městech a obcích. Bez ohledu na velikost a počet obyvatel je situace kritická, na obce a města jsou kladeny obrovské nároky, a ta nemají k dispozici vše potřebné.

Zvláště uvádějí neúměrnou byrokratickou zátěž, tudíž, logicky, je nedostatek úředníků. Zoufale chybí dostatek kontejnerů vhodných k ubytování. Ne všechny radnice mají k dispozici prázdné objekty, a pokud ano, jsou i tak přeplněné. Dochází následně k vyhrocené atmosféře mezi ubytovanými lidmi.

Starostové žádají jasné stanovení maximálních počtů běženců. Nikdo neví, kdy se to zastaví, obce jsou bezradné. Žádají zásadní přístup v odesílání odmítnutých žadatelů o azyl ze země.

A úplnou katastrofou je otázka financí. Zoufalý nedostatek peněz je tím nejhorším. Jsou města, která nemohou a nemají už žádné další možnosti financování.

Obvzláště zajímavý je názor a postoj mladého politka, člena strany Zelených, starosty města Tübingen ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko (Baden-Württemberg) Roberta Palmera.

Na otázku, jak to, že on, člen Strany Zelených, má takovýto kritický postoj k situaci, starosta říká: „Tady nejde o politickou příslušnost, to s tím skutečně nemá co dělat. Jsme absolutně přetíženi, zahlcuje nás byrokracie, je velmi těžké udržet pořádek, bezpečnost a eliminovat případné násilí – ochránit ubytovny a zařízení proti útokům radikálů. Všichni naši dobrovolníci jsou naprosto přetíženi. Ano, je to o financích, ale bez nezměrného nasazení lidí, dobrovolníků a sociálních organizací by to prostě nešlo. Nedá se to všechno obsloužit. Je těžké udržet sociální smír. Prostě to tak dál nejde! Situace je skutečně dramatická.

Výroky kancléřky Angely Merklové: „Nikdy více zeď v Německu. My jsme povinni pomáhat.“ To jsou věty, které debatu o utečenecké pomoci uzavírají, aniž by začala. Námitka je téměř nemožná, souhlasit se musí.

Kdo nechce, nemá buď srdce nebo porozumění nebo – jako v případě Pegidy – obojí. A přesto přes všechno je povinností starosty namítat. Jeden příklad z radnice města Tübingen: Před pár dny měl starosta Robert Palmer telefonát z linky pomoci, ža by bylo potřeba najít místo na stanové městečko pro přibližně 1000 osob. Tolik utečenců přijde denně do Bádenska. Země má v plánovaném výhledu místa, kam umístit asi 30 000 uprchlíků během dvou let. Ale tato místa jsou zaplněna během 25 dní, ne-li dříve. „My potřebujeme v podstatě jedno stanové město denně! Samozřejmě, že jsme našli během tří dní vhodné místo; a teď hledáme stany!“ ukazuje snahu starosta, ale hned dodává: „Upřímně, situace se jen s dobrou vůlí řešit nedá! Problémy narůstají neuvěřitelnou rychlostí. Musí být konečně jasné, jak dlouho budou naše hranice otevřené, kolik migrantů přijmeme. Berlín musí jasně říci, jaká je výše finanční pomoci, upravit zákony.“ A směrem k příchozím chce starosta Palmer hovořit rovněž upřímně: „Uprchlíkům je třeba jasně říci, že jim rozhodně pomůžeme zachránit život, ale jen malý díl z nich se může zapojit do společnosti a uplatnit na pracovním trhu. Jinak bude docházet k velkým životním zklamáním.“

Alexandra Dlouhá

Diskusní téma: 200 starostů ze spolkové země Severního Porýní-Vestfálska (Nordrhein-Westfalen) poslalo kritický otevřený dopis k rukám kancléřky Angely Merkelové.

Datum: 22.10.2015

Vložil: Quintus

Titulek: Lepra v Rakousku. OSN a EU chtějí usnadnit pohyb těchto osob!

"Mezi uprchlíky žádajícími o azyl v rakouském Salzburku zachytili uprchlíka, který je nakažený leprou. Úřady ale ujistily, že není infekční. Muž ovšem musel zůstat v nemocnici. Informuje o tom deník Kronen Zeitung.
Ve stanovém městečku pro uprchlíky v Salzburku v Rakousku vojenský lékař odhalil u jednoho ze žadatelů o azyl onemocnění leprou.

Stalo se tak při kontrole dokumentů, které třiatřicetiletý muž předložil k azylovému řízení. Lékař si všiml poznámky "malomocenství". Muže pak nechal převézt do státní nemocnice k detailnějšímu vyšetření."

Přidat nový příspěvek